3 sposoby na motywację rano

Jeżeli poranki stanowią dla Ciebie najgorszą część dnia, nie masz energii i wciąż wściekasz się, że nie potrafisz zbudować efektywnej rutyny, która popchnie Cię do przodu, to znak, że ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Numer 1 – najważniejsza wygrana

Pościelone łóżko. Dokładnie tak, bo ta banalna czynność wykonana z samego rana może bardzo poprawić jakość naszego życia, dzięki nawykowi budowania korzystnych, rutynowych czynności. Świadomość, że pierwsze zadanie zostało wykonane, napędza nas do dalszego działania i umacnia w przekonaniu, że poranki są bardzo ważną oraz produktywną częścią naszego dnia. Takie podejście daje nam poczucie małej wygranej i oddala od zniechęcenia. Co więcej, idea ułożonego łóżka bardzo często wspominana jest podczas rozmów z ludźmi sukcesu, a także osób profesjonalnie zajmującymi się branżą rozwoju osobistego.

Numer 2- pomidor Cię wyzwoli

Efektywna praca musi być zorganizowana i sprawnie przeprowadzona. W tym celu warto podzielić pracę, a także nasz odpoczynek w odpowiednie bloki. Z pomocą przychodzi nam bardzo skuteczna, a co najważniejsze prosta, technika Pomodoro, której twórcą jest włoski technik, a intrygująca nazwa wywodzi się z urządzenia odmierzającego czas w kształcie właśnie tego popularnego warzywa.

Proces jest łatwy do zapamiętania i polega na nieprzerwanej pracy przez okres 25 minut, a następnie wykonanie 5-minutowej przerwy. Po czterech wykonanych sesjach pracy zasłużyłeś na dłuższy okres wypoczynku, który może sięgać do 30 minut. Technika jest bardzo popularna z uwagi na prostotę i uniwersalność zastosowania.

Numer 3- obierz kurs

Prawda jest jednak taka, że bez określonego i przemyślanego planu działania nawet tak pomocne techniki, jak Pomodoro nie poprawią efektywności naszej pracy. Już sam ambitny prawidłowo wyznaczony cel jest ogromnym motywatorem, dzięki któremu dosłownie zerwiemy się rano z łóżka, ale to nie wszystko.

Przy wyznaczaniu naszej misji pamiętajmy o zastosowaniu kolejnej metody-SMART. Zgodnie z nią cel ten ma określoną datę realizacji (aby nie przeciągał się w nieskończoność), jest możliwy do zrealizowania, musi być bardzo istotny i jednoznaczny, a także możliwy do zmierzenia (w celu kontroli naszego postępu).

Złoty środek

Każdy człowiek jest inny i na każdego działają zupełnie inne czynniki. Dla jednego motywatorem będzie nagroda, dla kogoś innego kara i właśnie dlatego warto poszukiwać nowych bodźców, a następnie implementować do naszej rutyny tylko te, które faktycznie działają.