Dwujęzyczny świat malucha

Wielu przyszłych rodziców, chcąc zapewnić swoim pociechom łatwiejszy start w życiu, zastanawia się nad tym jak wychować dwujęzyczne dziecko? Sama idea wychowywania w dwujęzyczności ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Oto kilka przykładowych zalet i wad dwujęzyczności:

Zalety dwujęzyczności:

• możliwość swobodnego komunikowania się z większą ilością osób,
  • poszerzone możliwości znalezienia zatrudnienia w środowisku międzynarodowym co często wiąże się z lepszymi zarobkami,
  • ułatwienie w podróżach,
  • rozwój kreatywności.

Wady dwujęzyczności:

• uboższe słownictwo,
  • trudniejsza opieka nad dzieckiem dwujęzycznym.

Rodzice, którzy podejmują świadomą decyzję o wychowywaniu swojego dziecka na osobę dwujęzyczną muszą mieć świadomość, że przynajmniej początkowo będzie wymagało to od nich sporo pracy i zaangażowania.

Poniżej znajduje się kilka przykładów jak wychować dwujęzyczne dziecko:

1. Model pierwszy
    Jeden z rodziców używa jednego języka kiedy porozumiewa się z dzieckiem natomiast drugi innego (funkcjonuje głównie w mieszanych małżeństwach),
  2. Model drugi
    Roboczo można nazwać go emigracyjnym. Kiedy rodzina przeprowadza się za granicę dziecko w szkole i środowisku zewnętrznym ma do czynienia z językiem obowiązującym w danym kraju natomiast w domu rodzice mówią w ojczystym języku.
  3. Model trzeci
    Rodzice zapewniają dziecku od małego jak najwięcej kontaktu z językiem obcym, np. kursy, kolonie, wycieczki czy obozy językowe.

Niezależnie od sytuacji i modelu wychowawczego, na który zdecydują się rodzice (można również te modele mieszać) należy pamiętać, że w dziecku musi wykształcić się pozytywny stosunek do języka, żeby chciało ono go używać. Im więcej zapewniamy dziecku kontaktu z językiem tym chętniej i prościej przychodzi mu posługiwanie się nim. By wychowanie dwujęzyczne przyniosło spodziewane efekty rodzice muszą być konsekwentni w swoich postanowieniach. Ważne by również sami potrafili w komunikatywny sposób posługiwać się danym językiem (żeby rozumieć dziecko, któremu na przykład zabraknie słowa w ojczystym języku). Dobrym rozwiązaniem są przedszkola i szkoły dwujęzyczne warto jednak, żeby dziecko wcześniej miało już jakikolwiek kontakt z językiem obcym. Pomimo większego nakładu pracy rodziców przy wychowaniu dwujęzycznego dziecka w jego przyszłości na pewno zaprocentuje to pozytywami.