adept liceum – Poznań

Ilu wartościowy jest potas i fosfor. Układ okresowy pierwiastków

Ilu wartościowy jest potas i fosfor. Układ okresowy pierwiastków

Wrz 20, 2018

Wielu uczniów nie raz głowi się nad tym ilu wartościowy jest potas czy ilu wartościowy jest fosfor. Układ okresowy (tablica Mendelejewa) jest tak skonstruowana, że bardzo łatwo odczytać z niej bardzo duże ilości informacji. Układ okresowy porządkuje pierwiastki według ich rosnącej liczby atomowej, a także grupuje na takie o podobnych właściwościach. Niestety nie znajdziemy tam informacji o tym jakie wartościowości mogą przybierać pierwiastki.

Z czego wynika wartościowość – ilu wartościowy jest potas i fosfor

Wartościowość pierwiastka w związku chemicznym jest liczbą wiązań utworzonych przez atom danego pierwiastka w cząsteczce. Wartościowość oznaczamy kreskami przy symbolu pierwiastka. Zależy ona głównie od konfiguracji elektronów, w szczególności od elektronów walencyjnych, czyli tych znajdujących się na ostatniej powłoce. W związku z tym, że niektóre pierwiastki mogą posiadać wiele wartościowości nauczyciel często podaje nam o jaką wartościowość pierwiastka chodzi. Potas na przykład może mieć wartościowość I, a fosfor ma już dwie wartościowości III oraz V. Tak więc potas zawsze oznaczamy K(I), a fosfor możemy P(III) lub P(V).