Dlaczego fotel gamingowy to must-have dla każdego gracza?

Miłośnicy gier komputerowych nie mogą narzekać na brak dedykowanych im udogodnień. Z roku na rok mogą przebierać w coraz szerszej ofercie gamingowego sprzętu, akcesoriów czy mebli. Do tych ostatnich należy obowiązkowe wyposażenie każdego stanowiska gracza – krzesło gamingowe. Wyjaśniamy w tym artykule, czym charakteryzuje się taki fotel, dlaczego jest lepszym rozwiązaniem od innych dostępnych opcji i na co zwracać uwagę przy jego zakupie.

Czym wyróżniają się fotele dla graczy?

W pewnym uproszczeniu jest to po prostu wariant klasycznego krzesła biurowego. Ogólna konstrukcja okazuje się bardzo podobna, wręcz składa się z tych samych elementów: podstawy wyposażonej najczęściej w kółka, pojedynczej nóżki z mechanizmem do regulacji wysokości, obrotowego siedziska oraz oparcia z możliwością odchylania. Wyposażenie obejmuje ponadto podłokietniki, będące opcją w modelach biurowych. Od razu daje się też zauważyć, że fotele dla graczy różnią się bardziej efektownym designem. Oparcie jest większe i przybiera bardzo oryginalne kształty. Obowiązująca kolorystyka to czerń z dodatkiem akcentów w krzykliwych barwach, najczęściej czerwonej, żółtej, jasnozielonej lub niebieskiej. Spotyka się też modele w całości czarne, z dodatkiem szarości lub bieli, albo przez biel zdominowane. Taki wygląd sprawia, że krzesło idealnie pasuje do innych sprzętów gamingowych.

Dlaczego warto wybrać krzesło gamingowe?

Modele tego typu to must-have każdego gracza nie tylko ze względu na robiący wrażenie design. Gamingowe fotele zwykle mają właściwości ergonomiczne, co czyni z nich pożądane udogodnienie podczas wielogodzinnych rozgrywek przed komputerem. Długie przebywanie w pozycji siedzącej powoduje poczucie dyskomfortu, występowanie dolegliwości bólowych, a nawet przewlekłe pogorszenie zdrowia. Ryzyko wystąpienia takich niedogodności minimalizuje siedzenie w poprawnej pozycji, z zachowaniem kątów prostych w łokciach, kolanach, a także pomiędzy tułowiem i udami. Przyjęcie oraz utrzymanie takiej postawy ułatwia krzesło gamingowe, a to za sprawą szerokich możliwości regulacji wysokości czy odchylenia podłokietników i oparcia. Komfort użytkowania zwiększa natomiast odpowiednio wyprofilowane oparcie, przystosowane do naturalnych krzywizn ciała ludzkiego.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu krzesła dla gracza?

Wybierając fotel gamingowy, warto na pewno sprawdzić jego rozmiary oraz maksymalne dopuszczalne obciążenie. Parametry krzesła powinny być dostosowane do wysokości użytkownika, aby mógł przyjąć na nim właściwą postawę. W przypadku młodszych użytkowników najlepiej sprawdzi się specjalne krzesło gamingowe dla dzieci, a nie standardowy model. W następnej kolejności dobrze byłoby zorientować się w możliwościach regulacji – im są większe, tym lepiej, nawet jeśli nie jest się pewnym, czy każda funkcja znajdzie zastosowanie. Polecamy także zapoznać się ze szczegółami konstrukcji. Stalowe wzmocnienia czy trwały materiał obicia to gwarancja, że fotel posłuży przez dłuższy czas.