Czy studia podyplomowe mogą przyczynić się do rozwoju kariery zawodowej?

Studia podyplomowe dedykowane są osobom, które posiadają wykształcenie wyższe bez względu na jego typ. Kolejny etap edukacji służy przede wszystkim pogłębianiu zdobytej dotychczas wiedzy, pozyskiwaniu nowych umiejętności, które ułatwią rozwój lub też przekształcenie ścieżki zawodowej.

Kiedy warto się zdecydować na studia podyplomowe?

Niedosyt wiedzy i poczucie, że wciąż można nauczyć się czegoś nowego popycha absolwentów do rozpoczęcia studiów podyplomowych. Jeśli uważają, że w ich edukacji istnieją swego rodzaju luki, wtedy również chętnie kontynuują naukę. Studia podyplomowe pozwalają rozwinąć karierę zawodową i odnaleźć się na podlegającym transformacjom rynku pracy. Niektóre osoby decydują się na podjęcie studiów podyplomowych dopiero w momencie, kiedy zauważają zmieniające się wymogi zawodowe. Obsadzone od kilku lat stanowisko może narzucać konieczność zdobycia dodatkowej wiedzy i poszerzenia zakresu obowiązków. Pracownik, chcąc odpowiedzieć na dynamikę rynku pracy, postanawia rozpocząć studia podyplomowe, które są dedykowane wyłącznie do osób praktykujących w danym zawodzie. Studia podyplomowe z reguły trwają rok, a niektóre z nich dwa lata. Mogą odbywać się stacjonarnie lub w systemie zaocznym, więc są łatwe do pogodzenia z pracą. Ponadto warto mieć na uwadze, że to pracodawca może wysłać pracownika na studia podyplomowe i jeszcze je sfinansować.

Studia podyplomowe – jakie wybrać?

Odpowiednio dobrany kierunek studiów podyplomowych powinien oferować studentom i słuchaczom nie tylko aktualnie obowiązującą wiedzę teoretyczną z danej dziedziny, ale również powinien umożliwić poszerzenie zakresu kompetencji z branży. W wielu przypadkach studia licencjackie lub magisterskie mają zaburzoną tę proporcję na rzecz teorii. Wówczas po ukończeniu studiów absolwent, bogaty w wiedzę teoretyczną, nie do końca wie jak zastosować ją w praktyce i odnaleźć się na rynku pracy. Studia podyplomowe zazwyczaj niwelują niedobór praktyki. Studia podyplomowe powinny trwać maksymalnie rok, ponieważ dzięki temu pozwalają studentom na intensywną edukację w krótkim czasie, a to wiąże się to również z niższymi kosztami. Ciekawą ofertę w tym zakresie posiada Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie, gdzie można wybierać spośród kilkudziesięciu kierunków studiów podyplomowych.

Studia podyplomowe – trampolina do awansu

Czy studia podyplomowe przyczyniają się do rozwoju kariery zawodowej? W wielu sytuacjach tak. Wskazuje na to przede wszystkim średni wieku słuchaczy na studiach podyplomowych, który regularnie wzrasta. Wynika to z faktu, że pracownicy walczą o swoje miejsca pracy i pragną poszerzenia swojego CV. Współcześni studenci wykazują większą świadomość w kwestii rynku pracy – spodziewają się zmian i nowych wyzwań, które przed nimi postawi. Niektóre branże i zawody nieustannie wymagają poszerzania i aktualizowania wiedzy, więc studia podyplomowe są tutaj idealnym rozwiązaniem. Wyższe kompetencje nierzadko skutkują otrzymaniem awansu. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden typ studentów – osoby wypalone zawodowo. Wielu pracowników decyduje się na rozpoczęcie tego typu studiów w momencie, kiedy chcą rozwinąć swoje zainteresowania i zdobyć umiejętności do nowej profesji. To pozwala budować lepszą pozycję na runku pracy.