Jak skutecznie przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy?

„Pranie pieniędzy” z pozoru może się wydawać czymś ekscytującym, w końcu ile filmów i seriali powstało w oparciu o taki motyw? Weźmy, chociażby jedną z produkcji Netflixa pt. „Ozark”. Można pozazdrościć głównemu bohaterowi całej ciężarówki pieniędzy, ale dla niego stanowią one ogromny kłopot, ponieważ musi je „wyprać”, czyli sprawić, żeby stały się legalne. Prawo, w zdecydowanej większości krajów na świecie, jest surowe, a system potrafi wytropić podejrzane transakcje i podjąć przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy.

Na czym polega pranie brudnych pieniędzy?

Pod tym pojęciem kryją się wszystkie działania, mające na celu wprowadzenie do obiegu pieniędzy, pochodzących z nielegalnego źródła, a także finansowanie działalności niezgodnej z prawem. W dużej mierze chodzi tutaj o wspieranie terroryzmu, handlu bronią, przestępczości narkotykowej i tym podobnych. Najpopularniejszą i najczęściej praktykowaną formą „prania pieniędzy” jest zawyżanie wpływów, które pochodzą z legalnej działalności. Dlaczego? Ponieważ takie działania są trudne do wykrycia, szczególnie w przypadku małych firm. Źródła, z których pochodzą pieniądze, można podzielić na:

  • Brudne — dochody, pochodzące z działalności przestępczej, chociaż nie jest to regułą;

  • Szare — pieniądze pozyskane w głównej mierze z szarej strefy, gdzie działalności gospodarcze są prowadzone bez zezwoleń. Najczęściej nie są również płacone podatki;

  • Czyste — dochody, które są całkowicie legalne i doprowadzono od nich należny podatek.

przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy

Jakie są etapy prania pieniędzy?

Proces „prania pieniędzy” może być dość złożony, ale prawie zawsze obejmuje on działania, które zmierzają do ukrycia dochodów, a w konsekwencji do niezapłacenia należnego podatku. Cały proceder można podzielić na poszczególne fazy:

  • faza wstępna — najczęściej polega na wywiezieniu pieniędzy za granicę, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo wykrycia. Często spotykaną metodą transferowania gotówki jest nabycie drogich, luksusowych samochodów, przejechanie nimi przez granicę i sprzedanie;

  • umiejscowienie — sprowadza się to do najzwyklejszej wpłaty na konto, ale takie działanie jest obarczone dużym ryzykiem. Jeśli kwota jest bardzo wysoka, to przestępcy często dzielą ja na mniejsze sumy, ważne, aby były poniżej limitu rejestracji;

  • kamuflaż — chodzi tutaj o pozbycie się śladów, wykonując mnóstwo transakcji na różne konta, czasami nawet zagraniczne;

  • integracja — na tym etapie „dorabia” się legalny dokument do pieniędzy, np. kupno samochodu po zaniżonej cenie i dopłata reszty gotówką, odkupienie zwycięskiego kuponu w grze losowej, wzięcie fikcyjnego kredytu czy gra w kasynie.