Czy warto iść na studia humanistyczne?

Współcześnie często można spotkać się ze stwierdzeniem, że nie warto iść na studia humanistyczne. Argumentuje się to tym, że trudno jest po nich znaleźć pracę, gdyż na rynku potrzebni są absolwenci kierunków ścisłych, takich jak informatyka czy medycyna. Studia humanistyczne posiadają jednak swoją wartość i dają wiele satysfakcji.

 

Absolwenci takich kierunków jak kulturoznawstwo, filologia polska czy malarstwo mogą nie tylko stać się autorami własnych dzieł literackich czy plastycznych, ale także podjąć się pracy w miejscach związanych z kulturą, takimi jak biblioteki, galerie sztuki czy muzea. Na osoby lubiące pisać czeka również kariera reportera lub copywritera czy praca w wydawnictwie. Po ukończeniu dodatkowego kursu pedagogicznego absolwenci studiów humanistycznych mogą także starać się o pracę w szkole, gdzie mają możliwość przekazania swojej miłości do sztuki i literatury młodszym pokoleniom. Jak widać, kierunki humanistyczne oferują wiele możliwości. Przy wyborze studiów nie warto więc sugerować się wyłącznie prognozami na rynku pracy, ale decydować w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami i pasjami.