Co po maturze? Czy wybrałeś już kierunek studiów dla siebie? Sprawdź, co warto studiować

Egzamin dojrzałości to symboliczny moment w życiu każdego młodego człowieka. Zamyka on etap szkolny i stanowi wstęp do odpowiedzialnego, dorosłego życia. Jedną z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć po maturze, jest wybór studiów.

Obecnie dyplom wyższej uczelni jest jednym z podstawowych warunków znalezienia atrakcyjnej, dobrze płatnej pracy. Jednak nie każdy kierunek daje szanse na satysfakcjonującą karierę zawodową. Czym kierować się podejmując tak ważną decyzję? Czynników jest kilka.

Zainteresowania i predyspozycje

Kończąc szkołę średnią zazwyczaj ma się już mniej lub bardziej sprecyzowany plan na przyszłość, zna swoje zalety, mocne strony i pasje. Warto wykorzystać je podczas wyboru kierunku studiów. Osoby o ścisłym, analitycznym umyśle z pewnością sprawdzą się na politechnikach oraz innych uczelniach oferujących nauczanie na kierunkach technicznych. Łatwość w przyswajaniu nowych języków przyda się na filologii, a zdolności manualne i wysokorozwinięty zmysł estetyczny na uczelniach artystycznych. Osoby, które dobrze sobie radzą z relacjami międzyludzkimi i posiadają umiejętności przywódcze, mogą spróbować swoich sił na kierunkach związanych z zarządzaniem. Możliwości jest wiele, warto więc dobrze przemyśleć swoje zainteresowania i predyspozycje. W razie wątpliwości można skorzystać również z konsultacji ze specjalistami z biura karier, które można znaleźć na większości uczelni wyższych, a także w niektórych liceach i technikach.

Kierunki, które warto wziąć pod uwagę

Zainteresowania i mocne strony to bardzo ważny czynnik, decydujący o późniejszej ścieżce kariery zawodowej. Warto jednak wziąć pod uwagę również inne aspekty, takie jak zapotrzebowanie na specjalistów z danej dziedziny. Rynek pracy rozwija się bardzo dynamicznie, jednak pewne trendy są stałe. Najbardziej poszukiwanymi pracownikami od lat są specjaliści w dziedzinie IT, informatycy, technicy zajmujący się mechaniką i elektroniką, absolwenci kierunków związanych z zarządzaniem, marketingiem, PR-em oraz finansami i bankowością oraz pracownicy służby zdrowia – lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci czy fizjoterapeuci. W ostatnim czasie można również zauważyć duże zapotrzebowanie na specjalistów od ochrony środowiska (zobacz studia: http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/ochrona-srodowiska ) i zarządzania odnawialnymi źródłami energii. Uczelnie co roku publikują rankingi, pokazujące, które z kierunków są najbardziej oblegane przez studentów. Warto zwrócić na nie uwagę, bo pokazują, które z nich cieszą się największą popularnością wśród studentów.

Uczelnię też warto sprawdzić

Wybór kierunku to tylko połowa sukcesu. Równie ważne jest znalezienie właściwej uczelni, która zapewni odpowiednie warunki do nauki i rozwoju. Warto zwrócić uwagę na kadrę, sposób nauczania, możliwość odbywania staży i praktyk, wyposażenie sal wykładowych oraz ogólną infrastrukturę. Pomocne mogą się okazać również opinie innych studentów i absolwentów. Dla osób planujących podjęcie studiów w Warszawie ciekawą propozycją jest Wyższa Szkoła Zarządzania i Ekologii: http://wseiz.pl/, kształcąca na wielu kierunkach zarówno I-go, jak i II-go stopnia.