Czasy w języku angielskim – czy jest sens znać je wszystkie?

Gramatyka angielskiego to dziedzina, która sprawia wiele problemów i trudności osobom próbującym opanować nowy język. Choć kładzie się na nią nacisk w szkolnym programie nauczania, po ukończeniu nauki zapominamy większość zasad. Jednym z zagadnień, które jest szczególnie trudne do opanowania są czasy. Z uwagi na to jak wiele zajęć poświęcano im w szkołach, wiele osób obawia się używać języka właśnie ze względu na lęk przed ich niewłaściwym zastosowaniem. W taki sposób właśnie tworzą się bariery, z którymi trzeba walczyć przez sporą część życia. Dobra szkoła języka angielskiego kładzie nacisk przede wszystkim na mówienie, gdyż to ono jest naszym celem. Jak w takim razie wygląda kwestia czasów i czy faktycznie warto znać je wszystkie?

Podstawowe informacje na temat czasów

Osoby, które dopiero zaczynają naukę angielskiego lub chcą przypomnieć sobie zasady po dłuższym czasie są zazwyczaj przerażone istnieniem aż dwunastu struktur gramatycznych związanych z czasami. Myśl o tym, że aby nauczyć się mówić po angielsku trzeba opanować wszystkie z nich może skutecznie zniechęcić do nauki. Na szczęście rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. W praktyce, czasem który jest używany najczęściej jest Present Simple. To najprostsza konstrukcja, którą poznajemy już na początku naszej przygody z angielskim. Drugim najczęściej używanym czasem jest Past Simple, czyli forma przeszła. On również nie należy do skomplikowanych. Następny w kolei jest Future Simple, czyli czas przyszły. Dalej Present Perfect, Present Continuous oraz Past Perfect.

Co z resztą? Pozostałe struktury są bardzo rzadko spotykane podczas zwykłej, codziennej komunikacji. Oznacza to, że w praktyce najczęściej używa się nie dwunastu, a sześciu czasów, co jest zdecydowanie dobrą informacją. Zaczynając naukę warto zatem skupić się na dobrym opanowaniu Present Simple oraz Past Simple, które jak zostało już wspomniane nie należą do trudnych. Profesjonalna szkoła języka angielskiego, zatrudniająca doświadczonych lektorów, jest doskonałym miejscem dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć w jaki sposób należy korzystać z tych struktur.

Czy warto nauczyć się wszystkich czasów w języku angielskim?

Skoro zaledwie połowa czasów jest używana w języku potocznym pojawia się pytanie jaki jest sens w tym, aby poświęcać czas na opanowanie pozostałych? A może wystarczy znajomość zaledwie dwóch najczęściej używanych? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystko zależy od naszych ambicji i tego w jaki sposób chcemy korzystać z języka. Jeśli zależy nam tylko na tym, aby podczas zagranicznego wyjazdu móc zamówić danie w restauracji, zapytać o drogę czy kupić bilet, faktycznie znajomość dwóch pierwszych czasów powinna nam wystarczyć.

Gdy jednak chcemy podczas podróży lepiej poznać dane miejsce, kulturę i przede wszystkim ludzi, dobre opanowanie pozostałych czterech jest bardzo ważne. Dzięki temu, będziemy mogli zyskać nowe znajomości i porozmawiać z drugą osobą w taki sposób, w jaki zrobilibyśmy to w ojczystym języku. Co więcej, dzięki znajomości bardziej skomplikowanych struktur możemy lepiej zrozumieć seriale czy filmy oglądane po angielsku.

Co z pozostałymi czasami? Szkoła języka angielskiego, w której prowadzone są zajęcia dla osób zaawansowanych jest dobrym miejscem jeśli zależy nam na dalszych postępach w nauce. Znajomość takich struktur sprawia, iż będziemy w stanie lepiej się wysłowić, a także czytać i słuchać bardziej skomplikowane treści.

Zapraszamy na zapisy: szkoła języka angielskiego Poznań