Poszukiwany fachowiec – kariera technika chłodnictwa i klimatyzacji

Żyjemy w niepewnych czasach, w których trudno o stabilne zatrudnienie. Sytuacja na rynku pracy nieustannie się zmienia, przez co wiele osób jest zmuszonych do przebranżowienia się. Jeśli Ty również jesteś w tej sytuacji, weź pod uwagę karierę technika chłodnictwa i klimatyzacji. Może się okazać, że to zajęcie przyniesie Ci nie tylko ciekawe stanowisko pracy, ale także dobre zarobki. Oto co warto wiedzieć o tej profesji.

Technik chłodnictwa – czym właściwie się zajmuje

Niektórym wydaje się, że praca fachowców jest monotonna i nie daje zbyt dużych szans na rozwój. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości technik chłodnictwa może pracować w różnych środowiskach i pełnić wiele funkcji. Wszystko dlatego, że obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu branż bez urządzeń chłodniczych.

Technicy zajmują się nie tylko instalacją. Sprzęty wymagają także serwisowania, dokonywania regularnych przeglądów oraz konserwacji. Bardziej doświadczeni specjaliści mogą otrzymać posadę także w biurach projektowych. Niektórzy lepiej odnajdują się w pracy w przemyśle przy produkcji urządzeń chłodniczych, z kolei inni będą woleli zatrudnić się w branży budowlanej, przy zakładaniu klimatyzacji w nowo powstałych obiektach. Możliwości jest mnóstwo i nieustannie powstają nowe miejsca pracy dla techników.

Dlaczego technik chłodnictwa i klimatyzacji to przyszłościowy zawód?

Nie każdy ma świadomość tego, jak duże znaczenie ma branża chłodnicza dla współczesnej gospodarki. Urządzenia i systemy chłodnicze są wykorzystywane w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Są niezbędne do zachowania świeżości i bezpiecznego transportowania wielu produktów. Poza tym systemy klimatyzacyjne są szeroko wykorzystywane w branży gastronomicznej czy hotelarskiej. Często instaluje się je również w biurowcach, galeriach handlowych, a nawet szpitalach, by zapewnić komfort osobom przebywającym w budynkach. Poza tym coraz więcej klientów indywidualnych decyduje się na założenie klimatyzacji także w swoim domu. To wszystko sprawia, że usługi techników chłodnictwa są niezwykle potrzebne. Zwłaszcza że na rynku panuję obecnie deficyt tego typu fachowców. Przyczyną tego jest fakt, iż przez wiele lat szkoły publiczne w Polsce nie kształciły techników chłodnictwa i klimatyzacji. Kierunek ten został ponownie wprowadzony dopiero w 2014 roku. Te kilka lat nie wystarczyło, by zaspokoić rosnące potrzeby rynku. Dlatego technik chłodnictwa i klimatyzacji zarobki ma satysfakcjonujące i może wybierać spośród wielu ofert pracy.

Jak zostać technikiem chłodnictwa?

Najlepszym sposobem na zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które pozwolą Ci pracować jako samodzielny fachowiec, jest ukończenie kursu. Dzięki niemu otrzymasz także gruntowne przygotowanie do egzaminów państwowych, po których zdobędziesz, odpowiednie uprawnienia. Co w przypadku, gdy jednak nie masz czasu na codzienne uczęszczanie na zajęcia? Wybierz kurs prowadzony w trybie zaocznym przez Szkoły Partnerskie Viessmann. Wszystkie wykłady odbywają się w formie online, wiec oszczędzasz mnóstwo czasu na dojazdach. Poza tym nagrania z zajęć możesz odtworzyć z dowolnym momencie. Zajęcia praktyczne prowadzone są przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w oddziałach szkoły. Obecnie prowadzona jest rekrutacja, więc nie czekaj i dołącz już dziś.