Jakie są możliwości emigracji lub pracy za granicą?

Praca za granicą to w wielu przypadkach szansa na wyższe zarobki i godziwy byt. Jednak wyjazd nie jest zwykle tak prosty, jak mogłoby się nam wydawać.

Jak wyjechać za granicę, znaleźć pracę i utrzymać się poza terytorium Polski? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Dokąd wyjechać w poszukiwaniu pracy?

Odnośnie tego, że praca za granicą jest lepiej płatna raczej wszyscy się zgodzimy. Jednak które kraje brać pod uwagę, jeśli zastanawiam się nad emigracją? Jakie są między nimi różnice? Postaramy odpowiedzieć się na to pytanie w kolejnych akapitach.

Często słyszy się o Wielkiej Brytanii jako o kraju, przyjaznym dla imigrantów. Jak najbardziej, jednak sytuacja znacznie się zmieniła w momencie, gdy Zjednoczone Królestwo wystąpiło z Unii Europejskiej. Od tego czasu (poza specyficznymi przypadkami), Polacy mogą wyjechać do tego państwa i pracować w nim wyłącznie na podstawie stosownej wizy, co generuje dodatkowe koszty i stanowi pewne utrudnienie.

Alternatywą dla tego podejścia może być praca w Niemczech. Jest to kraj położony tuż przy polskiej granicy, oferujący jedne z najwyższe zarobków w całej Europie. Nic więc dziwnego, że na emigrację do Niemiec wyjechało ponad milion Polek i Polaków z różnych części naszej ojczyzny.

Inne ciekawe kraje, które warto wziąć pod uwagę w kontekście wyjazdu lub pracy za granicą to:

  • Austria,
  • Włochy,
  • Hiszpania,
  • Szwajcaria,
  • Francja
  • Holandia.

Wszystko zależy od Twoich preferencji, znajomości języków oraz oczekiwań względem danego miejsca.

Gdzie szukać pracy?

Szukanie pracy to czasochłonny proces, jednak poświęcone godziny możesz potraktować jako inwestycję. Przeglądnięte oferty pracy pomogą Ci wybrać najodpowiedniejszą, poza tym zyskasz wiedzę na temat oczekiwanych od pracowników umiejętności czy ich dostępności czasowej.

Ofert pracy warto szukać na popularnych stronach. W ten sposób bez trudu wybierzesz interesujące Cię miejsce, zakres obowiązków oraz wymagane kompetencje. Dzięki temu zapoznasz się z konkurencyjnymi ofertami, minimalizując ryzyko oszustwa.

Popularne strony zwykle weryfikują pracodawców, przez co masz większą pewność, że osoba, z którą się komunikujesz faktycznie zatrudni Cię do istniejącej firmy, którą reprezentuje.

Jednak wartościowe oferty można znaleźć również na wiele innych sposobów. Jak się do tego zabrać? Czytaj dalej!

Szukanie pracy przez znajomych

Jeżeli szukasz pracy za granicą, zdecydowanie łatwiej znajdziesz ją za pośrednictwem osób, które mogą potwierdzić Twoje zdolności lub zaręczyć za Ciebie. Jako ludzie dużo bardziej ufamy opinii kogoś, kogo osobiście znamy niż nawet popularnej osoby, której zdanie już tak bardzo się dla nas nie liczy. Podobnie sprawa wygląda w procesie rekrutacji.

Dzięki poleceniu innej osoby jesteś w stanie w szybki sposób pominąć zwykły proces rekrutacji i przyspieszoną ścieżką dotrzeć do wymarzonego celu – podpisania umowy.

Jednak mimo wszystko nie jest to metoda pozbawiona wad. Głównym mankamentem jest to, że:

  • nie masz gwarancji, że w danej firmie akurat potrzebny jest pracownik z danym zestawem umiejętności,
  • nie wszyscy mają znajomych za granicą, którzy mogliby pomóc ze znalezieniem pracy,
  • akceptując taką ofertę, nie masz porównania z warunkami rynkowymi, przez co istnieje szansa, że Twoje zarobki będą zaniżone.

Dokąd wyjechać za pracą?

Obecnie najwięcej Polaków wyjeżdża w poszukiwaniu pracy do krajów Unii Europejskiej. Wynika to głównie z umów między państwami, które pozwalają obywatelom dowolnego kraju członkowskiego na swobodne wykonywanie pracy na terenie dowolnego innego państwa UE. Nie wymaga to zatem dodatkowego wysiłku.

Spora grupa naszych rodaków wybiera również Wielką Brytanię oraz Stany Zjednoczone, jednak wyjazd do tych krajów wiąże się z wyrobieniem stosownych pozwoleń.

Podsumowanie

Polacy mają swobodną możliwość podjęcia pracy w dowolnym państwie członkowskim UE. Nic więc dziwnego, że wyjazdy zarobkowe do tych państw cieszą się sporą popularnością.

Jeżeli chcesz wyjechać, przejrzyj dostępne w Internecie oferty pracy i wybierz najlepszą. Dodatkowo możesz skontaktować się ze znajomymi, którzy mogliby Cię polecić.

W wyjeździe sporo jest też w stanie pomóc znajomość języka obcego.