Jakie korzyści wynikają z organizowania wycieczek w szkole?

Wycieczka szkolna to zwykle jednodniowy lub dłuższy wypad dzieci i młodzieży w atrakcyjne miejsce. Nauczyciele starają się, aby taki wyjazd przyniósł uczestnikom jak najwięcej korzyści. Z naszego artykułu dowiesz się, które z nich są najważniejsze.

Klasowa integracja

Jednym z ważniejszych celów szkolnych wycieczek jest integracja klasy. Uczniowie przez kilka dni spędzają wspólnie czas. Już sam przejazd autokarem buduje pomiędzy nimi nowe formy relacji. Razem więc podróżują, zwiedzają i zdobywają nowe doświadczenia. Są to okoliczności, które bardzo różnią się od tych, do których są przyzwyczajeni.

Klasowy wyjazd to okazja do poznania się z lepszej strony i sprawdzenia się, jako dobry kolega lub koleżanka. Wzajemna pomoc np. na górskich szklaku, wspólne pokonywanie trudności czy rozwiązywanie gier miejskich buduje więzi pomiędzy uczestnikami wyjazdu. Po powrocie klasa jest bardziej zgrana.

Odskocznia od nauki i obowiązków

Cześć osób obawia się, że kilka dni poza szkołą może rozleniwić uczniów i zniechęcić ich do dalszej nauki. Naszym zdaniem dzieciom i młodzieży należy się wypoczynek. Przez cały rok szkolny wypełniają swoje obowiązki, odrabiają lekcje i przygotowują się do sprawdzianów. Dlatego kilkudniowy wyjazd to doskonała forma nagrody za ich starania.

Dodatkowo zmiana otoczenia może okazać się bardzo pozytywnym doświadczeniem. Podobnie jak spragnieni wypoczynku dorośli również dzieci powinny czasem pozwolić sobie na krótki oddech. Świetną okazją do tego są właśnie klasowe wyjazdy, które odbywają się zwykle raz w roku na wiosnę. Pierwsze promienie słońca i pobyt na łonie natury to zawsze miła odmiana.

Poszerzamy horyzonty, czyli nauka w terenie

Nauka, która nie opiera się na doświadczeniach, bywa niezrozumiała. Dlatego doskonałą formą edukacji są wycieczki szkolne po Polsce. Uzupełnią wiedzę zdobytą w szkole na takich przedmiotach jak język polski, historia, przyroda czy geografia. Uczniowie mogą zwiedzać zabytki znane im dotąd jedynie z kart podręczników, podziwiać polską przyrodę i odkrywać najbardziej malownicze zakątki naszego kraju.

Najbardziej dociekliwi młodzi turyści dzięki wycieczkom szkolnym rozwijają swoje zainteresowania. U innych mogą narodzić się nowe pasje, zostaną np. miłośnikami gór czy tropicielami dzikiej zwierzyny. Ważne, aby informacje przekazywać w sposób ciekawy i dostosowany do wieku uczestników.

Wyjazdy dla grona pedagogicznego

Nauczyciele podobnie jak uczniowie zasługują na wypoczynek. Ponadto potrzebują integracji w gronie kolegów i koleżanek z pracy oraz chętnie poszerzają swoją wiedzę. Wycieczki dla nauczycieli to wyjazdy, które są zorganizowane specjalnie z myślą o członkach grona pedagogicznego. Pracownicy szkoły mają wreszcie czas, by na spokojnie i w swobodnej atmosferze spędzić kilka beztroskich dni.

Wycieczki szkolne dla uczniów i nauczycieli organizuje biuro turystyczne obozywedrowne.com. Autorskie programy, dowolny kierunek wyjazdu i pomoc licencjonowanych przewodników to główne atuty jego kompleksowej oferty.