Praca i życie w obcym kraju – czy warto?

Wyjazd za granicę do pracy to bardzo trudna i odpowiedzialna decyzja. Zazwyczaj wraz z nią musimy podjąć wiele innych decyzji, a sam fakt wyjazdu może na bardzo długo zmienić nasze życie. Niezmiennie jednak od kilku dekad Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę, a także osiedlają się tam na stałe. Powodów takiego stanu rzeczy jest oczywiście bardzo wiele, a najważniejszym oczywiście są pieniądze. Przyjrzyjmy się temu zjawisku jednak nieco bliżej.

Wyjazd za granicę do pracy to bardzo trudna i odpowiedzialna decyzja. Zazwyczaj wraz z nią musimy podjąć wiele innych decyzji, a sam fakt wyjazdu może na bardzo długo zmienić nasze życie. Niezmiennie jednak od kilku dekad Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę, a także osiedlają się tam na stałe. Powodów takiego stanu rzeczy jest oczywiście bardzo wiele, a najważniejszym oczywiście są pieniądze. Przyjrzyjmy się temu zjawisku jednak nieco bliżej.

Czynnik ekonomiczny przede wszystkim

Bez wątpienia to właśnie czynnik ekonomiczny jest najbardziej decydujący o opuszczeniu naszego kraju. Na praktycznie wszystkich stanowiskach pracy zarobki za granicą, szczególnie na zachodzie są znacznie wyższe lub przynajmniej dużo wyższe aniżeli w Polsce. To właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na opuszczenie naszej ojczyzny. Bardzo wiele z tych osób już na miejscu podejmie decyzję o tym, że pozostaje w danym kraju na zawsze. Co ich do tego skłania?

Chcemy innego życia – wyjazdy na stałe

Bardzo często przyczyną wyjazdów na stałe są oczywiście kwestie finansowe, ale nie tylko. To również chęć zmiany otoczenia na nieco inne, oderwania się od naszej polskiej rzeczywistości, czy też wzbogacenia swojego kręgu przyjaciół o osobę spoza granicy i naszego kręgu kulturowego. Nierzadko najważniejszym czynnikiem decydującym o wyjeździe są również kwestie społeczne i socjalne. Życie w wielu innych krajach jest po prostu z perspektywy sporej liczby osób o wiele łatwiejsze. W przypadku wyjazdów na stałe bardzo często decydujemy się również na miejsce znacznie bardziej sprzyjającym klimatem.

Jakie kraje wybieramy?

Niezmiennie od lat interesuje nas praca w Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Francji czy też Włoszech. W tych ostatnich przypadkach to również często decyzje podyktowane znacznie łagodniejszym klimatem, pozwalającym na przyjemniejsze życie. Ostatnie lata przynoszą również wiele zmian na liście państw i chętnie decydujemy się na państwa dotychczas nieco rzadziej odwiedzane jak Grecja, Czechy czy Słowacja.