Żelazko parowe czy generator pary?

Stacja parowa jest dla Ciebie zbyt droga i zdecydowanie zajmuje zbyt dużo miejsca w mieszkaniu? W dodatku niedawno wymieniłaś deskę do prasowania i zakup nowej, dedykowanej pod generatory pary stanowczo przekracza Twój skromny budżet? Chcesz jednak skorzystać z dobrodziejstw pary i dlatego zastanawiasz się nad zakupem innowacyjnego żelazka parowego? Sprawdź, czy warto.

Niższa cena, ale czy te same parametry?

Nie ulega wątpliwości, że na korzyść żelazek zdecydowanie przemawia niska cena. Musisz jednak pamiętać że nie mają one nawet zbliżonych parametrów do stacji pary, a przez to nie zapewnią Ci identycznych rezultatów. Nawet przy wykorzystaniu najnowszej technologii żelazka odznaczają się wyrzutem pary o mocy maksymalnie 100 g na minutę. Dodatkowy wyrzut pary również będzie o wiele niższy – nie przekroczy 250 gram. Aby to zweryfikować możesz sprawdzić ranking żelazek i zobaczysz jakie są najlepsze modele. Zapomnij więc o szybszym prasowaniu ubrań z grubych lub wymagających tkanin. Co z efektywnością? Prasując generatorem często wystarczy tylko jeden ślizg stopą po ubraniu, aby było ono wyprasowane. Tradycyjnym urządzeniem często trzeba przesuwać kilka razy stopą po ubraniu. Gdy jest to pościel bawełniana, często nie da się na niej uzyskać idealnych efektów. Na pewno będą efekty, ale ale nigdy tak doskonałe, kiedy użyjesz profesjonalnej stacji parowej.

Mniej miejsca, ale i mniejszy komfort użycia

Jeśli na prasowanie, posiadasz osobne pomieszczenie w domu czy w mieszkaniu, to problem z gabarytami stacji pary i koniecznością jej przechowywania kompletnie znika. Inaczej jest, jeśli masz mniejsze mieszkanie i prasujesz w salonie. Po zakończeniu czynności chcesz sprzęt schować do szafki, ale nie każda będzie wystarczająco dużo aby generator się do niej zmieścił. Szuflady, które łatwo pomieściłyby żelazko, niestety odpadają. Nie odstawisz jej też na wysoką półkę w garderobie i nie schowasz na półce za drzwiami. Na początku może to być błahy problem, ale notoryczne przestawianie stacji parowej z kąta w kąt, może w przyszłości mocno zakłócać Twój spokój. Warto jednak pamiętać, że żelazko jest zintegrowane ze zbiornikiem na wodę. Jest ono więc automatycznie cięższe, a intensywne korzystanie z pary z kolei wymusza częste uzupełnienie mniejszego pojemnika na wodę.

Kiedy więc warto wybrać żelazko parowe?

Stacja pary jest świetnym wyborem jeśli dużo prasujesz, bądź potrzebujesz niezawodnego sprzętu do prasowania koszul czy spodni na kant. Świetnie się sprawdzi, gdy nie chcesz poświęcać dużo czasu i energii na prasowanie. Również gdy chcesz zadbać o wysoką higienę ubranek Twojego dziecka, pozbędziesz się za jej pomocą wszystkich bakterii i zarazek. Odświeżysz też ubrania i usuniesz z nich niechciane zapachy, bez konieczności ponownego prania. A koronki, falbanki i plisy? Nie ma lepszego rozwiązania niż stacja pary.

Jeśli jednak rzadziej wyciągasz żelazko, masz mało wolnej przestrzeni w mieszkaniu bądź częściej nosisz sportowe rzeczy, których prasowanie nie wymaga aż tak mocnego wyrzutu pary, to możesz zdecydować się na prostsze, ale i tańsze żelazko parowe. Jeśli zerkniesz na przydatne opcje nowoczesnych parowych, to przekonasz się, że pod względem funkcjonalności też wiele możesz zyskać. Nowoczesne modele tez mają opcję odkamieniania i funkcję prasowania w pionie.

Podsumowując, wszystko zależy więc od potrzeb i Twoich oczekiwań. Warto zastanowić się który z czynników jest dla Ciebie najważniejszy i która cecha poszczególnych produktów przyniesie Ci najwięcej korzyści.