Kursy na wózek widłowy

Coraz częściej poszukiwani do pracy głównie w miejscach takich jak magazyny, centra logistyczne, odporni na stres i posiadający umiejętności manualne, czyli operatorzy wózków widłowych. Zapotrzebowanie na takich pracowników na rynku stale rośnie w ostatnich latach. Zarobki operatorów zaczynają przyciągać chętnych, gdyż do podstawowego wynagrodzenia doliczone zwykle przez pracodawcę zostają premie, prywatna opieka medyczna, czy rozwinięte programy socjalne. Jak zatem i gdzie uzyskać uprawienia do pracy o charakterze operatora wózków widłowych?

Predyspozycje do pracy operatora wózka

Operator wózka widłowego, żeby móc dobrze czuć się w wykonywanej przez siebie pracy powinien być osobą opanowaną, potrafiąca ocenić odległości (np. pomiędzy regałami, paletami). Przydatne okażą się tez umiejętności techniczne, znajomość budowy wózków, aby móc samodzielnie przeprowadzić podstawowe naprawy sprzętu, ocenić jego stan techniczny.

Rodzaje uprawnień na wózki widłowe

Wyróżnia się dwa rodzaje uprawnień na wózki widłowe. Pierwszy stanowią uprawnienia zakładowe, wydawane przez zakłady pracy, w których zatrudnieni są operatorzy wózków. Osoby starające się o uzyskanie wspomnianych uprawnień przejść muszą szkolenia wewnętrzne (przeprowadzane przez wynajętą firmę, właściciela zakładu , bądź osobę upoważnioną przez właściciela). Drugim typem uprawnień na wózki są uprawnienia UDT. Obowiązują one na terenie całego kraju i są dożywotnie, a żeby móc je uzyskać należy zdać egzamin państwowy.

Uprawnienia UDT, egzamin

Egzamin UDT na wózki widłowe sprawdza wiedzę dotyczącą budowy wózków, prawa, które ma związek z dozorem technicznym. Egzamin można zdać po ukończeniu kursu, odbędzie się on w centrum szkoleniowym (centra znajdują się w większych miastach w Polsce). Można też przeprowadzić egzamin niezależnie, a więc złożyć w UDT wniosek o przeprowadzenie egzaminu oraz przygotować na czas egzaminu swój sprzęt i wyznaczyć odpowiednie miejsce. Rozwiązanie to jest szczególnie wykorzystywane przez osoby pracujące na wózkach, które chcą zdobyć państwowy certyfikat).

Kursy wózek Kraków

Safeteam z siedzibą w Krakowie jest firmą oferującą kursy i szkolenia zawodowe na operatorów różnego rodzaju maszyn. W ofercie firmy znajdziemy kursy na operatorów wózków jezdniowych i jezdniowych podnośnikowych, kończących się egzaminem UDT. Aby uzyskać szczegółowe informacje o kursach można odwiedzić stronę internetową Safeteam, bądź skontaktować się telefonicznie z firmą.