Zakładanie startupu – jak wygląda od strony prawnej?

Na pewno w wielu relacjach prasowych czy w biuletynach reklamowych słyszałeś o wyjątkowych startupach. W tym tekście wyjaśnimy czym są owiane tajemnicą przedsiębiorstwa, jak należy przygotować się do ich otwarcia oraz gdzie pozyskać środki na start takiego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury!

Zacznijmy od wytłumaczenia czym tak naprawdę jest start up. Przez lata określenie to przybrało różne formy, więc warto przedstawić tę, która jest rzeczywiście zgodna ze stanem faktycznym.

Co to jest startup?

Według definicji startup to młode, nowoczesne przedsiębiorstwo, które szuka zewnętrznego inwestora do szybkiego zysku. Najczęściej skupia się na produkcji innowacji, a niekiedy ma charakter tymczasowy. Nie jest więc tak, że każda nowa firma ma charakter startupów, ale nieprawdą jest też twierdzenie, że te działają wyłącznie na polu IT czy innowacyjności.

Startupy rzeczywiście rejestruje się jako standardowe działalności gospodarcze. Może to być spółka cywilna, z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółka akcyjna. Wszystko zależy od ustaleń między udziałowcami oraz inwestorem.

Jak przygotować się do otwarcia startupów?

Przede wszystkim trzeba mieć odpowiedni pomysł. Następnie konieczny będzie plan biznesowy, szacujący koszt uruchomienia produkcji lub usług oraz czas na zebranie żniw – dużego zysku. Po tym wszystkim konieczne jest pozyskanie odpowiedniego inwestora. To najczęściej duży gracz, posiadający fundusze, ale działający np. w innej branży. Osoba fizyczna lub prawna przeznaczy spore środki na inwestycję, aby wejść w inny sektor, a my będziemy mogli zacząć działać.

Startupy można finansować również z programów dotacji unijnych lub samorządowych. Wszystko zależy od Twoich możliwości. Niezależnie od wszystkiego przed założeniem startupów warto skonsultować się z prawnikami oraz oddać im stworzenie umów do praw własności patentów oraz samej firmy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – wejdź na stronę internetową https://www.tgc.eu/en.