Odzież ochronna – jak ją dobrać?

Jak sama nazwa wskazuje, odzież ochronna ma za zadanie zabezpieczyć pracownika przed różnego rodzaju zagrożeniami związanymi z wykonywaniem codziennych obowiązków w pracy. Jej obecność wynika z zasad BHP.

Środki ochrony indywidualnej chronią m.in. przed substancjami, które mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia. Takie ubrania muszą posiadać odpowiednie certyfikaty, dopasowane do konkretnego rodzaju zagrożenia, które mają niwelować. Oprócz tego, całkowicie zastępują lub zabezpieczają własną odzież. Jak dopasować tego typu elementy?

Odzież ochronna – podstawowe informacje

Kryterium pod względem którego należy dobierać odzież ochronną jest jej przeznaczenie i to jaką ma spełniać funkcję. Dopiero wtedy określa się rodzaj materiału. Część firm podczas wyboru kieruje się przede wszystkim ceną. Jest to oczywiście błędne podejście, gdyż najważniejszą kwestią jest efektywność, czyli to czy odzież ochronna spełnia wszystkie wymagania powiązane z danym stanowiskiem. Nie powinno się też zwracać szczególnej uwagi na estetykę, gdyż nie ma ona większego znaczenia.

Zgodnie z przepisami BHP, zapewnienie odzieży tego typu jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Co więcej, pracownik musi otrzymać informację w jaki sposób ma z niej korzystać.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat odzieży ochronnej?

Specjalistyczne ubrania mogą chronić zarówno przed zagrożeniami o charakterze termicznym, mechanicznym, biologicznym oraz atmosferycznym. Najważniejszą kwestią jest jednak to, aby spełniały one normy określone dla konkretnych warunków pracy. Ważna jest też wysoka jakość wykonania i użyteczność. Przykładowo, pracownik wykonujący obowiązki na dworze, musi posiadać strój zabezpieczający go przed promieniowaniem słonecznym oraz wpływem innych warunków atmosferycznych. W skrajnych warunkach pracy, może pojawić się konieczność wyposażenia w strój chroniący przed promieniowaniem, środkami chemicznymi lub wirusami.

Zapraszamy: Terraverde – szkolenia bhp Jasło