Szybkie pisanie – cecha, która nadal jest przydatna

Na początku XXI wieku kursy szybkiego pisania cieszyły się bardzo dużą popularnością. Certyfikat takiego szkolenia dawał przewagę na rynku pracy. W kursach szybkiego pisania chętnie uczestniczyły osoby starające się o posady asystenckie, w sekretariatach, agencjach marketingowych, firmach analizujących dane, czyli wszędzie tam, gdzie pisało się duże ilości dokumentów. W ostatnich latach znaczenie kursów uczących szybkiego pisania spadło, umiejętność ta nadal jednak jest doceniana przez pracodawców. Gdzie i jak się jej nauczyć? Czy nauka szybkiego pisania, to tylko trening stukania w klawiaturę?

Czym jest szybkie pisanie?

Większość osób pisząc na klawiaturze, używa dwóch palców. Pozwala to pisać z prędkością około 150 znaków na minutę. Oznacza to, że osiąga się taką samą szybkość, jakby pisało się długopisem po kartce papieru. To może być niewystarczające, jeśli codziennie przygotowuje się duże ilości dokumentów tekstowych. Wolne pisanie sprawia, że będzie się je tworzyć bardzo długo, a przez to pracować mniej efektownie. Aby temu zapobiegać, warto zdobyć umiejętność szybkiego, bezwzrokowego pisania. Pozwala ona zwiększyć tempo trzykrotnie, a nawet więcej. Rekordziści świata piszą ponad 1000 znaków na minutę.

Ile trwa nauka bezwzrokowego pisania na klawiaturze?

Wiele osób jest przekonanych, że nauka szybkiego pisania na klawiaturze jest czasochłonna, trudna i żmudna. Nie jest to jednak prawda. Kursy trwają zazwyczaj kilka tygodni. Aktywnie w nich uczestnicząc i dokładnie wykonując ćwiczenia, szybkiego pisania na klawiaturze można nauczyć się bardzo szybko.

Na czym polega nauka szybkiego pisania?

Nauka bezwzrokowego, szybkiego pisania w głównej mierze opiera się na prawidłowym układaniu palców na klawiaturze. Do każdego na stałe przypisane są określone litery i znaki. Szybkie pisanie polega na wykorzystywaniu obydwóch dłoni. Aby wyćwiczyć ich używanie, a także rozstaw palców w czasie kursu prowadzone są treningi polegające na wielu powtórzeniach. W czasie pierwszych lekcji ćwiczenia nakierowane są na naukę szybkiego pisania najczęściej używanych liter, czyli: A, S, D, F -przypisanych do lewej ręki. Kolejne treningi to ćwiczenia z szybkiego pisania pozostałych liter alfabetu. Dopiero po ich opanowaniu przychodzi czas na szybkie pisanie krótkich wyrazów i zdań.

Dlaczego warto umieć szybko pisać?

Umiejętność szybkiego pisania przydaje się każdemu. Skorzystać można z niej zarówno w pracy, jak i na studiach czy w życiu prywatnym. Zalet posiadania tej umiejętności jest bardzo wiele. Do tych najważniejszych zalicza się:

  • przyspieszenie pracy – pisząc szybciej, jest się w stanie wykonać więcej zadań, jednocześnie poświęcając na nie mniej czasu; wolny czas można natomiast poświęcić na odpoczynek, rozwijanie hobby czy naukę innych przydatnych na rynku pracy umiejętności;
  • dbanie o zdrowie – efektem siedzenia przez cały dzień przed komputerem oraz monitorem są bóle mięśni, głównie karku i dolnych odcinków kręgosłupa, a także nadgarstka i dłoni; szybkie pisanie pozwala spędzać mniej czasu przed monitorem, a więc wyeliminowanie przyczyny dolegliwości bólowych;
  • uatrakcyjnienie CV – umiejętnością szybkiego pisania można pochwalić się w CV; wpisanie kursu z tego zakresu jest dla pracodawcy znakiem, że pracownik będzie efektywniejszy, sprawniejszy; umiejętność szybkiego pisania wpisana do CV sprawi więc, że będzie się atrakcyjniejszym na rynku pracy.

Szybkie pisanie, to nie tylko stukanie w klawiaturę

Szybkie pisanie to pożądana na rynku pracy umiejętność. Dla pracodawcy liczy się jednak nie tylko to, jak szybko stukamy palcami w klawiaturę, ale i jaki tekst tworzymy. Jest to ważne bez względu na to, czy tworzy się analityczny raport, czy kreatywną prezentację. Niestety wielu polskich pracowników ma problem z przelewaniem myśli na papier. Nawet pisząc szybko na klawiaturze, tworzą zdania nieskładne, koślawe. Kłopot sprawia zarówno napisanie dłuższego tekstu, jak i krótkiego np. oferty sprzedażowej. Aby go opracować, poświęcają wiele godzin, przez co są mniej efektywni. Wiele do życzenia pozostawia również jakość tworzonych komunikatów. Czytając je, trudno zrozumieć ich przekaz czy intencje. Nie przekonują, nie sprzedają, nie edukują.

Jak pisać szybko, łatwo i skutecznie?

Współcześnie słowo pisane w biznesie ma duże znaczenie – sprzedaje, przekonuje, edukuje. Dobrze nauczyć się więc nie tylko szybkiego jego zapisywania, ale i tworzenia. W tym pomóc mogą takie kursy jak Kod Pisania. Pozwoli on przyspieszyć pisanie od 2 do 5 razy. Kurs bazuje jednak nie na szybkiej pracy palców, ale na wykorzystywaniu mechanizmów funkcjonowania ludzkiego umysłu i jego potencjału. W praktyce oznacza to, że jego adepci nauczą się, jak radzić sobie z odkładaniem pracy na później, trudnościami z rozpoczęciem pisania, chaotycznością tekstów, blokadą twórczą.

Kurs Kod Pisania skupia się także na technikach podnoszących skuteczność tekstów. Dzięki temu tworzone artykuły, oferty, e-booki, a nawet maile będą bardziej zrozumiałe, wiarygodne i przekonywujące. Jednym zdaniem Kod Pisania nauczy tworzyć teksty, które czyta się jednym tchem.

Kurs Kod Pisania dedykowany jest każdej osobie, która dużo pisze, tworzy różnorodne komunikaty sprzedażowe/ reklamowe/edukacyjne/wizerunkowe, chce pozbyć się blokad pisarskich i tworzyć przydatne, skuteczne i czytane teksty.