Czy nauka z fiszek jest skuteczna?

Każdy z nas ma swoje ulubione techniki uczenia, nie tylko chodzi o przyswajanie wiedzy z książek, ale też naukę nowych umiejętności, np. gotowania. Jednakże, jeśli chodzi o naukę języków obcych, w szkołach coraz częściej stosowana jest metoda fiszek. Czym ona jest i na czym polega?

Czym są fiszki?

Są to najczęściej małe karteczki z zapisanymi słówkami w języku obcym z jednej strony i z tłumaczeniem tych słówek w języku polskim z drugiej. To zaledwie jeden z wielu przykładów na to, w jaki sposób można wykorzystać fiszki, ucząc się z nich. Rozwiązanie to jest świetne dla dzieci w każdym wieku, ale też dla osób dorosłych. Warto podkreślić, że metoda ta opiera się na systematycznym porządkowaniu wiedzy, co odróżnia ją znacząco od zwykłego, żmudnego zapamiętywania pojęć z listy, podręcznika czy notatek.

Dla kogo i na czym polega nauka z fiszek?

Fiszki to rozwiązanie, z którego skorzystać może każdy, zwłaszcza dzieci, które nie lubią poświęcać zbyt wiele czasu na naukę, a także mają wiele zajęć pozalekcyjnych lub nie mają zbyt dużej motywacji do spędzania długich godzin nad książkami.

Nauka języka obcego, geografii czy historii z fiszkami stanie się nie tylko prostsze, ale i przyjemniejsze. Niewielki rozmiar karteczek sprawia, że wiedzę można przyswajać podczas krótkich przerw między lekcjami, w trakcie drogi do szkoły lub w autobusie. Co więcej, nauka z fiszek sprawdza się na każdym poziomie edukacji z wielu różnych przedmiotów i dziedzin. Z fiszek można uczyć się w pojedynkę w ciszy lub czytając pojęcia na głos lub grupowo, organizując np. quiz wiedzy. Nie ma jednej słusznej metody na naukę z fiszek, bowiem wszystkie opcje są dozwolone, a gotowy zestaw fiszek można pozostawić w formie jednej talii, podzielić na kilka stosów lub ułożyć w pudełku z przegródkami. Marzy Ci się podróż zagraniczna, dlatego uczysz się angielskiego? Szybka gotówka bez zbędnych formalności pozwoli Ci na zorganizowanie wakacji marzeń.

Dlaczego nauka z fiszek jest tak skuteczna?

Istnieje wiele korzyści, które przemawiają za tym, że nauka z fiszek jest jedną z najskuteczniejszych i najefektywniejszych metod przyswajania wiedzy. Przede wszystkim dziecko uczące się z fiszek nie zapamiętuje kolejności słów, tak jak ma to miejsce podczas nauki wiersza na pamięć, a trwale uczy się wyrażeń, które później z łatwością wykorzystuje, np. podczas rozmowy w obcym języku.

Dodatkową, a nawet największą zaletą fiszek jest to, że już samo ich przygotowanie jest czasochłonne i wymaga wytężonego myślenia. Przepisując kolejne hasła i pojęcia, mózg od razu zapamiętuje słowa. Później, gdy dochodzi do nauki, okazuje się, że część pojęć jest już dziecku znana i znacznie łatwiej je zapamiętać.

Metoda nauki za pomocą fiszek dedykowana jest przede wszystkim do osób, które są wzrokowcami i dotykowcami, czyli do osób, które najlepiej zapamiętują przyswajany materiał poprzez bodźce wizualne i fizyczne. Szybka gotówka to świetne rozwiązanie dla osób, które nagle potrzebują dodatkowego zastrzyku pieniędzy.