Jak rozliczyć PIT 36 przez internet?

Rozlicznie PIT w ostatniej chwili? Wydaje się, że nic nie będzie lepszym wyborem, niż rozliczenie PIT przez internet. Zasadniczo, podatnicy mają dwie drogi przygotowania deklaracji w formie elektronicznej. Po pierwsze, są to urzędowe systemy i usługa Twój e PIT, po drugie – komercyjne programy do PIT online. Jak wykorzystać je w przypadku PIT 36? Na co należy zwrócić uwagę? Czy istnieją jakieś ograniczenia?

PIT 36 w usłudze Twój e PIT

PIT 36 można przygotować w usłudze Twój e PIT. Jest dostępny zarówno dla rozliczeń indywidualnych, jak i dla deklaracji rozliczanej wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. PIT 36 w usłudze Twój e PIT jest dostępny tylko dla podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Mogą z niego skorzystać więc osoby, które składają zeznania z przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, innych umów o podobnym charakterze – ale rozliczanych poza działalnością gospodarczą. PIT 36 w usłudze Twój e PIT nie dotyczy więc przychodów z działalności gospodarczej, nie dotyczy również działów specjalnych produkcji rolnej. Należy również pamiętać, że Twój e PIT przy zeznaniu PIT 36 nie zostaje zaakceptowany automatycznie.

PIT 36 w PIT online

W przypadku wyboru pracy nad PIT 36 w aplikacji do PIT online, podatnik ma dostęp do zdecydowanie większej ilości opcji. Przede wszystkim może przygotować deklarację również w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej. Wszystko zależy od tego do jakich podmiotów (użytkowników) zostało skierowane dane oprogramowanie. Niektóre aplikacje są nawet dostępne dla księgowych i do celów profesjonalnych.

pit 36

Jak wybrać najlepszą aplikację do PIT online?

Jeżeli podatnik zdecyduje się na rozliczenie PIT 36 w formie elektronicznej PIT online, powinien zastanowić się na czym zależy mu w trakcie rozliczenia. Określając swoje priorytety i wymagania, podatnik będzie mógł następnie wybrać program, który je spełnia. W każdym wypadku, rekomendować należy korzystanie tylko z bezpiecznych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom i wprowadzanych przez nich danych. Na tym etapie warto więc sprawdzić kilka podstawowych kwestii, dotyczących PIT online:

  • Kto jest dostawcą oprogramowania? Czy jest to rzetelny i doświadczony dostawca usług?

  • Kiedy ostatni raz aplikacja była aktualizowana? Czy zawiera bieżące rozwiązania i jest zgodna z aktualnymi przepisami?

  • Jakie są opinie innych użytkowników o aplikacji? Czy zwracali uwagę na najważniejsze wady i zalety programu oraz do kogo jest on skierowany?

Hybryda dwóch rozwiązań

Większość podatników myśli, że w przypadku elektronicznych PIT musi wybrać – Twój e PIT lub PIT online. Okazuje się jednak, że istnieje możliwość połączenia tych dwóch form pracy. Twój e PIT można wykorzystać i wczytać w dobrych aplikacjach do PIT online. Specjalne programy łączą się z serwerami rządowymi, pobierają dane z Twój e PIT, a następnie wczytują dane do formularza do programu PIT online (e-deklaracje). Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik aplikacji PIT online może wykorzystać dane z Twój e PIT, ale jednocześnie zweryfikować go, czy ewentualnie zmienić, sprawdzając i uzupełniając wszelkie dane, informacje o ulgach i doliczeniach, itd.