Studia Humanistyczne – warte zachodu?

Od kilku dobrych lat maturzyści z całej Polski tuż przed złożeniem odpowiednich papierów na wymarzone uczelnie, zastanawiają się czy edukacja humanistyczna jest w stanie zagwarantować im warunki pracy i pozycję choć w połowie tak godną jak bez wątpienia stoi przed studentami czy też absolwentami prestiżowych kierunków ścisłych i technicznych. Na tak postawiony problem niezwykle trudno udzielić satysfakcjonującej i jednoznacznej odpowiedzi. Ciężko przede wszystkim dlatego, że definicja godziwych warunków pracy i wysokiej pozycji jest kategorią bardzo subiektywną i zależy od pewnych oczekiwań i nawyków myślowych przyszłego studenta. Ponadto jak już dobrze wiemy, studia nie zawsze ( i jest tak coraz częściej) są w stanie zapewnić człowiekowi cokolwiek.

Humanistyka przyszłości

Nawet jeśli uznamy, że studia to absolutna i bezwzględna wartość, która wnosi do naszego życia wyłącznie aspekt pozytywny, to nietrudno odgadnąć, iż mam tu na myśli specyficzny i wyjątkowo zaangażowany model edukacji wyższej.
Model ów niestety jest praktykowany niezwykle rzadko, co przyczynia się coraz częściej do wielu rozczarowań i frustracji występujących wśród młodych absolwentów.
Obniżone nastroje a także w wielu przypadkach stany depresyjne to przede wszystkim brak studenckiego zaangażowania. Młody człowiek opuszcza przytulne mury uczelni i konfrontuje się z rzeczywistością, o której nie miał bladego pojęcia.
Wielu z nas zna na pewno kilku uczelnianych pupilków, ludzi oddanych pasji zajęć poza studenckich. Wielbiciele wszelkich form zaangażowania społecznego. Ludzi zrodzonych i urodzonych do sukcesu. Takich, z którymi dobrze się kolegować a jeszcze lepiej przyjaźnić. Grono z nich osiągnie sukces murowany, bezwzględny ale będący przede wszystkim wynikiem ich ogromnego zaangażowania.
Wypad z przyjaciółmi za miasto, udział w ważnym evencie. A na deser najlepszy projekt na studia. To tylko przedsmak tego co czeka tych szczęśliwców w przyszłości.
Wróćmy jednak do naszych studiów. W multitaskingowym świecie takiego studenta, nie ma znaczenia czy uczelnia i wybrany kierunek są ścisłe czy też nie. Ci wspomniani wybrańcy doskonale poradzą sobie zarówno na zajęciach technicznych jak i tych wymagających pracy humanistycznej. Rozwinięte zdolności interpersonalne to z pewnością klucz ku dalszej, lepszej karierze. W połączeniu z planem oraz w miarę jasną wizją swoich dalszych postudenkich losów, perspektyw dobrze płatnej pracy, ci zapaleńcy mają na pęczki.
Rada dla maturzystów. Humanistyka może bardzo łatwo stać się humanistyką przyszłości. To czy zaowocuje ona finansowym i społecznym sukcesem, zależy wyłącznie od naszego nakładu pracy i poświęcenia.