Ważne pojęcia w świecie finansów

Świat finansów

Świat finansów ma swoje własne prawa, często wiążą się z nim terminy, które ciężko zrozumieć. Zastanawiasz się czym jest kapitalizacja odsetek czy procent składany? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Procent składany – więcej informacji

Odsetki kumulują się wraz z okresami kapitalizacji – to właśnie, nieco w skrócie, oznacza procent składany. Trzeba pamiętać, iż im dłuższy okres inwestycyjny, tym procent składany bardziej zapracuje na zysk osoby inwestującej. Jeśli kapitalizacja następuje często, tym lepiej będzie działać procent składany. Jest to sposób oprocentowania. Odsetki podlegają kapitalizacji. Procent składany działa w większości przypadków na korzyść klienta. Może działać odwrotnie, ale dzieje się to głównie w przypadku tak zwanych chwilówek.

Kapitalizacja odsetek – czym jest?

Kapitalizacja odsetek to nic innego, jak dopisywanie ich do kapitału. Z tym terminem można spotkać się często przy okazji ofert lokat bankowych czy kont oszczędnościowych. Kapitalizacja odsetek może być korzystna. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż działa tutaj zasada: im więcej środków ulokujesz, tym więcej zarobisz.
Najczęściej stosowana jest kapitalizacja jednorazowa, ale występuje również:

  • półroczna,
  • roczna,
  • miesięczna,
  • kwartalna,
  • tygodniowa,
  • dzienna.

Podsumowanie

Świat finansów wiąże się z wieloma pojęciami, których znaczenie warto znać przed korzystaniem z ofert i inwestowaniem swoich pieniędzy. Niewątpliwie, jednymi z wartych poznania pojęć jest procent składany i kapitalizacja odsetek. Mogą działać one na naszą korzyść, ale trzeba umiejętnie podejmować określone decyzje. Do obliczenia procenta składanego i kapitalizacji odsetek można użyć różnych narzędzi, niektóre z nich są dostępne za darmo w internecie. Są to na przykład specjalne kalkulatory online. Warto je wykorzystać, aby w wygodny i szybki sposób obliczyć to, co akurat jest nam potrzebne.