Jaki domofon wybrać do domu i jak go podłączyć?

Trudno wyobrazić sobie dziś mieszkanie w domach wielorodzinnych bez dostępu do domofonu. Stały się one standardem nawet w starszym budownictwie ze względu na ich użyteczność. Jednak sprawdzają się także w mieszkalnictwie jednorodzinnym. Zastanowimy się dziś, które z nich są warte uwagi przy wyborze modelu na własną posesję.

Domofon tradycyjny czy z funkcją wideo?

Standardowe urządzenia umożliwiają komunikację głosową z osobą stojącą przy bramie lub furtce to bardzo popularne rozwiązanie ze względu na prostotę obsługi oraz niewielki koszt zakupu. Nie można też odebrać mu funkcjonalności.

Coraz większe uznanie zyskują jednak wideodomofony. Posiadają one wbudowaną kamerę, co umożliwia rejestrację obrazu i dźwięku przy kasecie. Dzięki temu właściciel posesji może szybko podejrzeć, czy przy furtce czeka listonosz, czy ktoś, z kim nie chce się wchodzić w interakcję. Co więcej, zaawansowany domofon z funkcją wideo pozwala nawet na odebranie rozmowy poprzez aplikację w telefonie. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy do domu dzwoni kurier, a nikogo nie ma w środku. Można mu przekazać ważne informacje.

Domofon bezprzewodowy czy z kablami?

Dość istotnym wyborem jest też sposób podłączenia urządzenia – i tutaj istnieją dwa systemy. Tradycyjne, przewodowe, wiążą się ze stosunkowo trudnym montażem (o czym napiszemy za chwilę). Są jednak wyraźnie tańsze od swojej nowszej alternatywy. Bezprzewodowy domofon działa bowiem za pośrednictwem fal radiowych, a montaż wymaga jedynie zamocowania kasety na słupku oraz urządzenia odbierającego w domu. Oczywiście bezprzewodowy domofon wizyjny obejdzie się nawet bez kasety w domu, ponieważ sterowanie może odbywać się za pośrednictwem domofonu. Jest to więc wygodniejsze, choć nieznacznie droższe rozwiązanie.

Jak podłączyć domofon przewodowy?

Na początku trzeba wykonać wykop od furtki do domu. Będzie w nim znajdować się przewód elektryczny. W dalszej kolejności montuje się przy pomocy kołków kasetę przy bramie. Jeśli posiadasz model podtynkowy, trzeba wykonać w ścianie czy słupku otwór na kasetę. Potem niezbędna jest jeszcze bruzda na przewód, który łączy się z kasetą. Urządzenie wewnętrzne wystarczy powiesić na ścianie i podłączyć do gniazdka lub bezpośrednio połączyć z instalacją o napięciu 230 V.

Jak więc widać, nie da się tego zrobić bez odpowiednich narzędzi i materiałów. Wśród nich znajdują się szczypce (tnące i ściągające izolację), wiertarka oraz wkrętak (ewentualnie wiertarko-wkrętarka), a także kołki rozporowe. Z kolei do montażu zewnętrznego trzeba jeszcze mieć zaprawę cementową, która mocuje wewnątrz otworu w słupku kasetę.

Sklep.doko.pl – profesjonalne domofony

Na naszą ofertę składają się wyłącznie wysokiej jakości produkty. Każdy domofon spełnia więc najwyższe wymagania pod względem funkcjonalności, trwałości oraz odporności na czynniki zewnętrzne. Poza tym do każdego zestawu w sklep.doko.pl jest dołączona instrukcja ze sposobem montażu. Każdy powinien sobie poradzić z tym zadaniem bez pomocy fachowców, a to przekłada się na oszczędność przy zakupie.