E-rezydencja krok po kroku

Chcesz prowadzić firmę za granicą? A może szukasz informacji na temat tego, czym jest e-rezydencja? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wygląda proces nabywania e-rezydencji!

E-rezydencja to pierwsze, tak nowoczesne rozwiązanie, które pozwala obcokrajowcom mieć dostęp do wielu usług, dostępnych dotychczas jedynie dla obywateli danego kraju. Pierwszym krajem na świecie, który wdrożył ten projekt, jest Estonia, kolejnym Litwa. Ma on na celu zachęcenie zagranicznych inwestorów, do zakładania i prowadzenia biznesu w danym kraju.

Sposób na przyciągnięcie inwestorów

Wprowadzenie e-rezydencji przyniosło Estonii duży wzrost zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, a co za tym idzie, znaczne wpływy z tytułu należności podatkowych. E-rezydent otrzymuje cyfrową identyfikację tożsamości, dzięki czemu może korzystać za pośrednictwem internetu z usług administracyjnych, publicznych i komercyjnych. Pozwala to na zdalne zarejestrowanie firmy, otworzenie konta bankowego, a także podpisywanie cyfrowo dokumentów czy składanie deklaracji podatkowych.

Proces krok po kroku

W celu otrzymania rezydencji należy wypełnić formularz, znajdujący się na stronie internetowej, w którym podaje się swoje dane i motywuje przyczyny ubiegania się o nią. Konieczne jest również dołączenie swojego zdjęcia nie starszego niż sprzed 6 miesięcy, a także skanu dowodu osobistego. Niezbędne jest także wniesienie opłaty w wysokości 100 euro. Rozpatrzenie wniosku o e-rezydencję trwa zazwyczaj do 10 dni, pod warunkiem, że formularz został wypełniony prawidłowo i nie zawiera błędów. Weryfikacją wniosków zajmuje się policja i straż graniczna.

O tym, czy wniosek został zaakceptowany, urząd informuje drogą mailową. W ten sam sposób wskazana zostaje jedna z estońskich placówek dyplomatycznych lub punkt estońskiej policji i straży granicznej, w którym – po okazaniu dowodu osobistego i pobraniu odcisków palców – można odebrać kartę e-rezydenta. Cały pakiet zawiera kartę, czytnik i kopertę z kodami PIN i PUK. Do korzystania z pakietu, konieczne jest aktywowanie karty pobranie oprogramowania, dzięki któremu można korzystać z podpisu elektronicznego. Ostatnim krokiem jest skonfigurowanie ustawień na stronie internetowej i sprawdzenie działania podpisu, który znajduje się na karcie. Jeśli wszystkie kroki udało się pomyślnie zrealizować, oznacza to zostanie e-rezydentem wybranego kraju.

Chcąc, aby cały proces przebiegł szybko i bezproblemowo, warto skorzystać z doradztwa specjalistów, np. tych pracujących w https://www.thompsonstein.com/. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu unikniesz błędów i zbędnych kosztów podczas pozyskiwania e-rezydentury.