Kurs rysunku – dla kogo? Czego można się nauczyć?

Każdy człowiek w inny sposób lubi spędzać wolny czas. Jedni wolą czytać książki, drudzy uprawiać sport, spacerować bezdrożami pięknych szlaków turystycznych, a jeszcze inni uwielbiają tworzyć hobbystycznie sztukę. Niezależnie od wykonywanych czynności – najważniejsze jest, aby chwilę wytchnienia wykorzystać z korzyścią dla siebie. Wiele osób uważa, że artystyczne pasje są zarezerwowane dla specjalistów, wiążących życie zawodowe z rysowaniem – nic bardziej mylnego! Ta znakomita forma relaksu to świetne rozwiązanie także dla amatorów, chcących nauczyć się czegoś nowego. Dlaczego warto uczęszczać na kursy rysunku?

Nauka rysunku dla osób początkujących

Aby rysowanie było uważane za hobby, wcale nie trzeba tworzyć dzieł niczym Diego Fazio czy Pierre-Yves Riveau. Ta relaksacyjna czynność powinna sprawiać frajdę niezależnie od stopnia zaawansowania – warto początkowo stawiać sobie małe cele i się ich trzymać. Szkicowanie pozwala oderwać się od codziennych obowiązków, oczyszcza umysł, ponieważ jest pewnego rodzaju formą medytacji, gdzie człowiek skupiający się na jednej rzeczy jest w stanie odizolować się od problemów.

Obecnie wiele osób dorosłych, jak i dzieci ma problem z koncentracją. Rysowanie usprawnia umysł i daje możliwość zebrania myśli nawet na kilka godzin. Co więcej – pozwala na rozwinięcie kreatywności, koordynacji oko-ręka i analitycznego myślenia.

Elementarną zasadą jest rozwijanie swoich zainteresowań w sposób skrupulatny i klarowny. Ucząc się rysunku i malarstwa samemu w domu, można pomijać ważne kwestie i wyrobić sobie złe nawyki. Natłok obowiązków domowych przyczynia się do szybkiego zniechęcenia, co w konsekwencji prowadzi do zrezygnowania z ćwiczeń. W związku z tym warto zapisać się na profesjonalne lekcje rysunku, gdzie doświadczona kadra nauczycieli z pewnością doda motywacji do działania i będzie miała możliwość skorygowania ewentualnych błędów.

Szkoła rysunku – kurs od podstaw

Nauka w szkole rysunku polega przede wszystkim na zapoznaniu się z teorią i praktyką tworzenia dzieł. Pierwsza część to nabycie wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia przygody z rysowaniem. Podstawy obejmują szereg zagadnień, ściśle związanych z wykorzystywaniem narzędzi i różnych technik obrazowania. Na kursie rysunku nie brakuje zajęć praktycznych, których jest zdecydowanie przeważająca ilość. Uczestnicy pod czujnym okiem prowadzących tworzą różnorodne dzieła i bywa, że wzajemnie się oceniają.

Przyjęło się, że profesjonalne szkoły rysunku i malarstwa są przeznaczone wyłącznie dla tych, którzy przejawiają wrodzone predyspozycje w tej dziedzinie i marzy się im wydziały Akademii Sztuk Pięknych. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ na zajęcia artystyczne uczęszczają bardzo uzdolnione osoby, chcące rozwijać swoje hobby. Często z takich lekcji korzystają przyszli ilustratorzy książek czy projektanci. Czy kurs artystyczny to perspektywa tylko dla „wybrańców”? Oczywiście, że nie. Warto zaznaczyć, że kształcenie w szkołach rysunku i malarstwa dostępne jest na różnych poziomach zaawansowania. To znakomita opcja zarówno dla osób chcących skompletować teczkę malarską, aby dostać się na uczelnię artystyczną, jak i tych, dla których rysowanie jest największą pasją.

Dla kogo sprawdzi się kurs rysunku?

Aby osiągnąć sukces, trzeba dużo ćwiczyć i poświęcić sporo czasu na naukę podstaw rysowania. Bez względu na talent, bardzo ważną rolę w tej dziedzinie odgrywa regularność i zapał. Jak już wspomniano – szkoły plastyczne organizują zajęcia dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Istnieje kurs rysunku dla dorosłych, lekcje przygotowujące do egzaminów wstępnych na uczelnie artystyczne czy zajęcia dla dzieci etc. Nie ulega wątpliwości, że każde z nich ma nieco inną specyfikę i odmienny program nauczania, odpowiednio dostosowany do potrzeb danej grupy kursantów.

Zajęcia plastyczne to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozwijać swoje hobby i „wyżyć się” kreatywnie. Bardzo istotną kwestią jest to, iż szkoły rysunku i malarstwa nie wymagają żadnej konkretnej wiedzy i mistrzowskiej wprawy – wszystko da się zbudować determinacją, pracą i zaangażowaniem.

Czego można się nauczyć na kursach rysunku?

Oprócz tego, że kursy artystyczne doskonalą umiejętności plastyczne, to również rozwijają wyobraźnię i pobudzają kreatywność. Faktem jest, że mózg człowieka ma nieograniczone możliwości, co świadczy o tym, że wykonywanie poszczególnych czynności wpływa zbawiennie na samorozwój. Spędzanie wolnego czasu na rysowaniu niesie za sobą wiele profitów m.in. wrażliwość na piękno, możliwość skupienia się na tym, co jest ważne tu i teraz. Tworzenie dzieł to świetna metoda na skuteczne wyciszenie i relaks oraz odstresowanie się po ciężkim dniu.

rysowanie

Nauka rysunku – wskazówki dla początkujących

Tak naprawdę rysowanie w początkowej fazie niewiele różni się zarówno dla młodych, jak i dorosłych. Na starcie ciężko o jakiekolwiek postępy, aczkolwiek warto ćwiczyć i śledzić rezultaty dzięki prowadzeniu szkiców. W trakcie wykonywania dzieła zapisuj datę, aby móc po miesiącu wrócić do pierwszych ilustracji i zauważyć sukces.

Nie warto przesadzać z ambicjami

Trzeba pamiętać, że „nie od razu Rzym zbudowano”, a osoba początkująca nie jest w stanie stworzyć dzieła niczym Jan Matejko czy Leonardo da Vinci. Każdy marzy o tym, aby pięknie rysować, aczkolwiek nie da się zrobić tego za pierwszym podejściem. Jak już wspomniano – trzeba stawiać sobie małe cele i stopniowo rozwijać swój warsztat.

Referencje to nie grzech

Często słyszy się, że kopiowanie innych obrazów to oszustwo. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że w trakcie nauki wielu ludzi przerysowywało dzieła innych artystów i nie było w tym nic złego. Taka forma nauki pozwoli Ci postrzegać sztukę w taki sposób, jak robili to mistrzowie.

Nie porównuj się do innych

Na kursach rysunku uczestnicy zajęć często ze sobą rywalizują lub porównują się do znanych osobowości twórczych. Nie ma nic gorszego od konkurencji z bardziej doświadczonymi osobami, które miały większą styczność z rysowaniem lub od dawna biorą aktywny udział w zajęciach plastycznych. Takie zachowanie może „podciąć skrzydła” początkującemu kursantowi oraz mocno zniechęcić go do dalszych ćwiczeń.

Podsumowanie

Rysowanie to bardzo kreatywna pasja, która wymaga od człowieka maksymalnego skupienia i ogromu cierpliwości. Niezależnie od tego, czy tworzenie ilustracji to jeden z wielu wariantów spędzania wolnego czasu, czy forma pracy – warto rozwijać ten talent. W takiej sytuacji dobrze jest zastanowić się nad profesjonalnymi lekcjami rysunku, na których kompetentni nauczyciele przekazują niezbędną wiedzę i zaszczepiają w kursantach miłość do sztuki.