Zakładamy działalność

Rejestracja własnej firmy to szereg działań, jeśli nie jesteśmy pewni swoich dokumentów, warto podejść do urzędu i zapytać czy na pewno wszystko zostało poprawnie wypełnione. Na rynku pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw, które zajmują się nie tylko podstawowymi działalnościami, coraz częściej możemy także odnaleźć firmy, o których niewiele osób słyszało, a całkiem dobrze prosperują na rynku nie tylko krajowym, ale także zagranicznym.

Imię, nazwisko, nazwa firmy, siedziba to zaledwie namiastka, jednym z bardzo problemowych elementów oczywiście są kody działalności PKD.

Co druga osoba sobie zada pytanie, co to jest to całe PKD. Po rozwinięciu skrótu jest to Polska Klasyfikacja działalności, ma ona na celu uszeregowanie poszczególnych branż i nadanie im odpowiednich numerów. Podanie kodu pojawia się kiedy zakładamy firmę, co ważne ten cenny numer cały czas będzie towarzyszył naszej firmie.

Niewiele trzeba, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę kod PKD i całe listy wyświetlą się w wynikach wyszukiwania, a to już początek wielkiej przygody. Niepewność, weryfikacja czy jest poprawny, nikt przecież nie chciałby dostać kary, która może wiele kosztować. Dla ułatwienia kody te są podzielone na 21 sekcji i 99 działów, niektóre są jeszcze podzielone na mniejsze grupy, podsumowując razem ich jest 400.

Nie należy się obawiać podejmowania własnych decyzji, jednak gdy nie jesteśmy czegoś pewni można się doinformować, by podczas weryfikacji dokumentów nie natrafić na surowe i krytyczne oko urzędnika.