Tego nie wiesz o praniu pieniędzy. 5 faktów, które Cię zaciekawi

“Pranie pieniędzy dotyczy tylko przestępców.” 

Czy wiesz, dlaczego to zdanie jest błędne? Jeśli nie, po lekturze tego artykułu zmienisz pogląd na wiele spraw. A przede wszystkim dowiesz się, dlaczego z praniem pieniędzy może zostać powiązany każdy – nawet dziecko.

  1. Jedno na 50 dzieci w USA stało się ofiarą kradzieży tożsamości

Kradzież tożsamości nie dotyczy tylko osób dorosłych. Według danych z raportu Javelin Strategy & Research w 2021 roku w USA jedno na 50 dzieci stało się celem oszustów wykradających dane. Co szokuje najbardziej, wiele z nich może żyć długi czas, nie mając o tym pojęcia.

Wszystko zaczyna się od klasycznego phishingu. Poprzez fałszywą stronę oszuści uzyskują dostęp do kont bankowych, z którymi powiązane są rachunki dzieci. O tym, czym dokładnie jest phishing i jak się przed nim chronić, dowiesz się więcej z poniższego filmu.

https://youtu.be/REhSLRkUUYU?feature=shared 

W Polsce również mają miejsce podobne sytuacje – całkiem niedawno mieszkanka Krakowa została oskarżona o pranie pieniędzy, ponieważ na konto jej syna wpłynął tajemniczy przelew. Sąd uznał ją za niewinną, jednak prokuratura nie odpuszcza. Grozi jej nawet 8 lat więzienia.

  1. Kradzież tożsamości w celu prania pieniędzy dotyczy najczęściej osób w wieku 20-49 lat

Przestępcy w celu prania pieniędzy wykorzystują konta świadomych lub nieświadomych osób. Albo uzyskują do nich dostęp poprzez phishing, albo wykradają dane osobowe i zakładają na nie kolejne rachunki.

Wydawałoby się, że w oszustwa tego typu mogą wplątać się głównie osoby, które nie są dobrze zaznajomione z technologią.

Okazuje się jednak, że kradzież tożsamości zdarza się najczęściej w przypadku konsumentów w wieku od 20 do 49 lat. To w dużej mierze pokolenie, które wręcz wychowało się ze smartfonem w ręku.

  1. Możesz zostać oskarżony o pranie pieniędzy… nawet jeśli świadomie nic nie zrobiłeś

Marta z Łodzi rozpoczęła pracę zdalną w turystyce. Jednym z jej zadań było założenie nowego konta w banku lub udostępnienie prywatnego – na wypadek pilnego zakupu czy przelewu.

Początkowo wymyślała wycieczki. Trzeciego dnia otrzymała jednak na swój rachunek 15 000 zł, które miała przesłać dalej, teoretycznie na konto kontrahenta. Gdy to zrobiła, kontakt z pracodawcą się urwał.

Okazało się, że kwota, którą otrzymała, została skradziona innej osobie. Marta nieświadomie wzięła więc udział w praniu pieniędzy – stała się “słupem”.

Nie musisz jednak sam wykonywać przelewów, aby brać udział w przestępstwie. Wystarczy, że podasz swoje dane na fałszywej stronie.

Dzięki nim oszuści założą kolejne rachunki, przez które będą przepływać pieniądze z nielegalnych źródeł. Ty nic o tym nie wiesz, ale formalnie współpracujesz z przestępcami.

  1. W pranie pieniędzy bywają wplątane także urzędy publiczne i… urzędnicy

Okazuje się, że przestępcy potrafią przechytrzyć każdego, jeśli jest nieuważny. Nawet urzędnika.

Przykład lokalny. We wrześniu 2023 roku funkcjonariusze z Łodzi rozbili szajkę, która wyłudzała pieniądze z urzędów w całej Polsce poprzez phishing i fałszywe oferty lokat. Straty oszacowano na 11 mln zł.

W tej sprawie, poza samymi oszustami, zatrzymano 5 urzędników. Postawiono im zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.

  1. Do niedawna pranie pieniędzy nie było przestępstwem!

USA uznały pranie pieniędzy za przestępstwo w latach 60 XX wieku. Wcześniej nigdzie na świecie nie istniały wytyczne, co robić w przypadku wykrycia takich działań. To był też czas, gdy przestępczość zorganizowana rozwijała się najprężniej. Wraz z nią – proceder prania pieniędzy.

W Polsce przepisy takie obowiązują dopiero od 1994 roku. Powstał także organ stojący na czele systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy – Generalny Inspektor Informacji Finansowej. To do niego trafiają raporty o podejrzanej działalności.

Wiele firm prowadzi we własnym zakresie kampanie informujące o niebezpieczeństwach związanych z praniem pieniędzy. Jedną z nich jest Kanga, która w ramach kampanii Nie Pie(p)rz ostrzega przed przestępcami. Radzi, jak unikać problemów i powiązania z praniem pieniędzy, także nieświadomego.

Z praniem pieniędzy może zostać powiązany każdy użytkownik internetu i właściciel rachunku w banku. Proceder nie przebiega spektakularnie – nie ma nic wspólnego z klimatem gangsterskich porachunków, ale jego konsekwencje dla nieuważnej osoby będą niezbyt przyjemne.