Prawidłowe żywienie zwierząt hodowlanych

Zwierzęta hodowlane wymagają odpowiedniego sposobu dbania o nie. W Polsce do zwierząt hodowlanych należą głównie trzoda chlewna, drób oraz bydło. W mniejszej mierze mówimy także o futerkowcach (np. króliki), koniach czy kozach. Właściciele takich zwierząt muszą posiadać sporą wiedzę na temat ich hodowli. Dbanie i troska o nie to nie tylko zapewnienie im jak najlepszych warunków do życia, ale także odpowiedniego pożywienia.

Dlaczego prawidłowe żywienie zwierząt hodowlanych jest tak ważne

Prawidłowa dieta to taka, która jest odpowiednio dobrana i zbilansowana do potrzeb zwierząt. Ma ona bardzo duży wpływ na stan ich zdrowia. Dobre odżywianie w bardzo dużym stopnie wpływa na zmniejszenie występowania wszelakiego rodzaju chorób. Jeżeli posiadamy dużą hodowlę to choroba mogłaby nam zdziesiątkować zwierzęta, a tego żaden hodowca by nie chciał. Źle odżywione zwierzęta są także mniej produktywne, co w przypadku np. krów jest bardzo odczuwalne. Dlatego powinniśmy zdobyć odpowiednią wiedzę na temat prawidłowego żywienia trzody jaką posiadamy lub zasięgnąć porady fachowca ( wykwalifikowanej osoby).

Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie zwierząt hodowlanych?

Przede wszystkim pokarmy muszą być dobrane indywidualnie do grupy zwierząt oraz odpowiednio zbilansowane. Oznacza to, że pokarm, którym karmimy zwierzęta musi zaspokajać ich zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju. Nie oznacza to, że zwierzęta należy przekarmiać tylko pokarm musi zawierać dużo wartości odżywczych. Bardzo ważne jest, aby pokarm uzupełniać dodatkowo o witaminy i minerały. Ich niedobór wpływa niekorzystnie nie tylko na organizm ludzki, ale także zwierzęcy.

Jak wzbogacać paszę?

Jedną z możliwości jaką mamy, aby wzbogacić paszę dla naszych zwierząt jest olej paszowy. Co to takiego? Otóż jest to dodatek w postaci oleju, który ma za zadanie natłuścić paszę dla naszych zwierząt. Pokarm zyskuje lepszą konsystencję oraz większe wartości odżywcze, zwłaszcza energetyczne. Korzyści wynikające z zastosowania oleju jako dodatku do paszy:

  • większy przyrost masy zwierząt
  • poprawa konsystencji i walorów smakowych pokarmu
  • pasza mniej pyli
  • mniejsze zużycie pokarmu
  • wzrost wartości energetycznej pokarmu.

Hodowcy bardzo chętnie go stosują, gdyż jest to tzw. skondensowane źródło energii. Pozwala osiągnąć szybszy i zdrowy przyrost tuszy co jest bardzo pożądane zwłaszcza u zwierząt przeznaczonych na ubój. Ponadto zastosowanie tego dodatku to również oszczędność finansowa dla gospodarzy. Pasza z tym olejem jest pożywniejsza i do zaspokojenia codziennych potrzeb żywieniowych zwierząt zużywa się jej mniejsze ilości. W przypadku hodowli na większą skalę w skali roku można zaoszczędzić naprawdę sporą sumę.

Nie tylko u człowieka jakoś pokarmu jaki spożywa ma znaczenie, u zwierząt jest dokładnie tak samo. Aby nasza trzoda hodowlana była zdrowa i wydajna musimy zadbać o odpowiednie jej odżywianie. Pasze to nie wszystko. Musimy także pamiętać o witaminach i minerałach tak niezbędnych do funkcjonowania żywych organizmów oraz o różnorakich dodatkach pokarmowych np. olej paszowy.