- Wycieczki Szkolne: Odkrywanie Warszawy i Krakowa
- Dobór odpowiednich narzędzi cnc a efektywność produkcji
- Jak napisać dobry program na maturze z informatyki?
- Sieczka z traw – naturalne wsparcie diety Twojego konia
- Jak unikać najczęstszych błędów podczas przygotowań do matury? Wskazówki dla maturzystów
Dlaczego warto ocieplić poddasze za pomocą wełny mineralnej
Skuteczne ocieplenie budynku pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Straty energii z powodu braku właściwego materiału izolacyjnego mogą wynieść nawet 30%.
Szczególnym miejscem w domu jest poddasze. Najlepszym materiałem do wykonania izolacji jest wełna mineralna. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie do swoich potrzeb?
Rodzaje wełny mineralnej
Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje wełny mineralne: skalna i szklana. Mają podobne właściwości i obie mogą być stosowane jako materiał izolacyjny. Wełna na poddasze powinna być dostosowana do rodzaju i specyfiki budynku. W szczególności należy uwzględnić masywność dachu. Dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzują się obie odmiany materiału.
Właściwości materiału
Wełna skalna jest produkowana z surowców kamiennych takich jak bazalt lub dolomit, często z dodatkiem kruszywa wapiennego. Wyróżnia się bardzo dużą odpornością na ściskanie oraz wpływ wysokiej temperatury, Z tego względu można ją stosować do ocieplania masywnych i dużych budynków. Wełna szklana jest natomiast wykonana z piasku kwarcowego, stłuczki szklanej z domieszką materiałów takich jak wapień lub gabro. Jest mniej odporna na obciążenia mechaniczne, jednak doskonale chroni dom przed niskimi temperaturami i hałasem pochodzącym z zewnątrz.
Grubość wełny na poddasze
Właściwości materiału powodują, że podczas budowy domu jednorodzinnego powinna być wykorzystywana wełna na poddasze w wersji szklanej. Jest dostępna w formie mat, które są wygodne do transportu oraz montażu. Przy instalacji należy uwzględnić odpowiednią grubość wełny, szczególnie jeśli budowany dom ma być energooszczędny. Wełna na poddasze powinna mieć grubość od 25 do 50 cm, natomiast dostępne maty mają grubość od kilku do około 20 cm. Z tego względu ocieplenie poddasza wiąże się zwykle z koniecznością zastosowania wełny w dwóch warstwach.
Skuteczna izolacja domu
Oprócz grubości należy ustalić całkowitą ilość wełny potrzebnej do ocieplenia poddasza. Niezbędne jest obliczenie powierzchni dachu oraz sprawdzenie szczelności konstrukcji. Warto przewidzieć zapas około 2 cm oraz zabezpieczenie wełny przed wypadnięciem za pomocą drutowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów energooszczędnych.
Ograniczenie strat energii
Prawidłowa izolacja poddasza może przynieść straty ciepła mniejsze nawet o 30-40%. Jest to więc inwestycja powodująca znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji budynku. Straty energii warto ograniczyć nie tylko w mieszkalnej części domu. Wełna na poddasze powinna być stosowana, nawet jeśli pomieszczenie jest używane tylko do magazynowania różnych przedmiotów. Dzięki tym zabiegom możliwe będzie optymalne zarządzenie energią, a rachunki w sezonie grzewczym zostaną znacznie obniżone.