Korzyści ceramicznej powłoki samochodowej

Każdy entuzjasta motoryzacji chce, aby jego samochód wyglądał jak prosto z salonu, nawet po długim czasie. Bez odpowiedniej ochrony lakier samochodu będzie stopniowo blaknąć, pojawią się drobne zarysowania, a lakier będzie się ścierać. W konsekwencji wygląd zewnętrzny przestanie się podobać właścicielowi, a wartość samochodu przy późniejszej sprzedaży spadnie.

Kilka lat temu pojawiły się pierwsze lakiery samochodowe na bazie wosku. Nie zapewniały one długotrwałej i niezawodnej ochrony: łatwo ulegały zmazaniu w myjniach samochodowych i pod wpływem opadów atmosferycznych, wypalały się na słońcu i były trudne w aplikacji. W ostatnich latach sytuacja na rynku produktów do pielęgnacji samochodów uległa zmianie: opracowano produkty do pielęgnacji samochodów o właściwościach ochronnych dziesięciokrotnie lepszych niż preparaty na bazie wosku. Są to kompozycje ceramiczne, inaczej nazywane “płynnym szkłem”.

Powłoka ceramiczna — dlaczego warto stosować?

Naturalna powłoka lakiernicza samochodu jest podatna na wpływy środowiska, ponieważ nie jest wystarczająco mocna i twarda. Odczynniki chemiczne, kamienie, piasek, kurz i światło słoneczne uszkadzają karoserię samochodu.

Jak nakładana jest powłoka ceramiczna?

Nakładanie powłok ceramicznych to pracochłonna procedura, która jest wykonywana przez doświadczonych mistrzów car detailing przy użyciu profesjonalnego sprzętu i materiałów. Proces ten obejmuje kilka etapów.

  • Dokładne mycie i czyszczenie karoserii przy użyciu specjalnych profesjonalnych produktów.
  • Dwuetapowe polerowanie ścierne karoserii i reflektorów.
  • Odtłuszczanie powierzchni za pomocą specjalnych środków, które nie uszkadzają lakieru samochodu.
  • W razie potrzeby usuwa się wióry.
  • Ceramikę nakłada się w 1-5 warstwach z suszeniem pośrednim.
  • Proces utwardzania trwa 12 godzin.

Jak dbać o karoserię pokrytą ceramiką?

Przez co najmniej 14 dni po nałożeniu ceramiki nie wolno myć samochodu, ponieważ powłoka nie zdążyła się jeszcze w pełni związać i uformować. Producenci zalecają unikanie mycia samochodu przez 3-4 tygodnie. Zalecenie to wynika z faktu, że 90% właściwości ochronnych powłoki uzyskuje się niemal natychmiast, w ciągu pierwszych 12 godzin. Pozostałe 10% trwa 30 dni i może ulec uszkodzeniu w wyniku mycia.

Po upływie 30 dni można normalnie dbać o samochód. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy stosować dwuetapowe mycie samochodu: połączenie mycia bezdotykowego i delikatnego mycia karoserii za pomocą miękkiej gąbki i specjalnego roztworu.

Lakier samochodowy wymaga takiej samej pielęgnacji latem i zimą. Zimą lakier Twojego samochodu jest narażony na działanie agresywnych środków chemicznych, brudu, śniegu i odprysków lodu. W lecie czynnikami negatywnymi są kurz, piasek, kamyki, częste mycie, promieniowanie ultrafioletowe i kwaśne deszcze.