5 zalet ogrzewania na podczerwień w twoim domu!

W czasach kiedy koszty utrzymania domów wzrastają w zawrotnym tempie, większość osób poszukuje różnorodnych sposobów, dzięki którym będą w stanie obniżyć rachunki. Niestety ogrzewanie budynków pociąga za sobą dość duże wydatki, zwłaszcza jeśli korzystamy z tradycyjnych metod. Na szczęście przedsiębiorstwa konkurują ze sobą i tworzą coraz to ciekawsze metody na ogrzewanie domów. Poniżej przybliżamy nieco system działający na zasadzie promieniowania podczerwonego i przedstawiamy korzyści, jakie niesie ze sobą jego montaż.

Naturalna forma ogrzewania w Twoim domu

Dla wielu osób określenie ogrzewanie na podczerwień może brzmieć bardzo skomplikowanie. Nic bardziej mylnego – ta metoda pochodzi prosto z natury. Wszak ciepło, które czujemy każdego dnia, kiedy świeci słońce, to nic innego jak zjawisko promieniowania. Inżynierowie pracujący w odpowiedzialnych społecznie firmach wykorzystali ten fakt, aby zaproponować klientom bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska sposób na ogrzewanie domów.

Nie musimy więc obawiać się, że owo promieniowanie w jakikolwiek negatywny sposób wpłynie na nasze samopoczucie czy zdrowie. Jest to jak najbardziej naturalny proces przystosowany w laboratoriach do optymalnego wykorzystania w naszych domach.

Ogrzewanie na podczerwień działa równomiernie

Bez wątpienia jedną z największych zalet ogrzewania na podczerwień jest fakt, że nagrzewanie odbywa się równomiernie. Przy tradycyjnych systemach, takich jak grzejniki, ciepło unosi się ku górze, natomiast przy podłodze nadal pozostaje chłodniejsze powietrze. Prowadzi to do nierównomiernego nagrzania pomieszczenia.

Dodatkowo wytwarza się cyrkulacja powietrza, która wzbija w powietrze kurz, a tym samym negatywnie wpływa na znajdujące się w pokoju osoby cierpiące na alergię. Osoby chorujące na astmę od razu poczują różnice, kiedy zmienią system ogrzewania na ten działający na zasadzie promieniowania podczerwonego. W przypadku tego systemu powietrze nie ulega nagrzaniu, a jedynie przedmioty oraz ludzie.

Łatwość instalacji

Ogrzewanie na podczerwień jest niezwykle łatwe w montażu. Znacznie bardziej niż instalacja tradycyjnych systemów grzewczych opartych na wodzie czy paliwach kopalnych. Nie bez znaczenia jest także to, że taki system jest bezserwisowy, więc będzie spełniał swoje zadanie przez wiele lat bez konieczności naszej ingerencji.

Zeroemisyjność ogrzewania podczerwonego

Tendencje pojawiające się w dyrektywach unijnych jasno wskazują, że już w relatywnie niedługim czasie, każdy dom będzie musiał spełniać zasady zeroemisyjności. Ogrzewanie na podczerwień nie emituje ani CO 2, ani żadnych innych pyłów. Jest więc przystosowane do prawodawstwa, które za jakiś czas prawdopodobnie zacznie obowiązywać wszystkich właścicieli domów.

Smart home

System działający na podczerwień daje też duże możliwości, jeśli chcemy podłączyć nasz budynek do systemu smart home. Wygodne sterowanie ogrzewaniem z dowolnego miejsca w domu, a nawet poza nim, to rozwiązanie, które z pewnością przypadnie do gustu nie tylko amatorom nowinek technologicznych.