Torba wodoszczelna, czyli podstawowy ekwipunek

Wybierając się na spływ kajakowy, pod żagle czy na łódkę warto zaopatrzyć się w torbę wodoszczelną, gdzie wrzucimy najważniejsze rzeczy, które nie mogą zamoknąć. Tak naprawdę taką torbę można także z powodzeniem wykorzystać podczas wyprawy rowerowej, górskiej czy wędrówki pieszej. Zapewnia on bowiem stuprocentową ochronę przed wodą, a nawet piaskiem, ponieważ są wykonane ze specjalnych materiałów.

Garść informacji

Torba wodoszczelna wykonana jest z takiego materiału jak nylon, tarpaulin, hypalon. Dodatkowo można ją zaimpregnować specjalnym środkiem, co pozwoli przedłużyć jej żywotność i odporność na wodę. Dodatkową ochroną są podklejane szwy. Zamykamy ją poprzez zrolowanie i zatrzaśnięcie klamry. Zaleca się co najmniej czterokrotne zrolowanie worka, aby zagwarantować wodoszczelność. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że klasę wodoszczelności można sprawdzić. Istnieje ośmiostopniowa skala IPX, według standardu IEC 529 mówiąca nam, na ile nasze rzeczy zostaną zabezpieczone. 0 to żadne zabezpieczenie, 1 to ochrona na 10 minut przed deszczem, 2 to ochrona przed kroplami padającymi z różnych kierunków, 3 stanowi ochronę przed pryskającą z różnych kierunków wodą. 4 opisuje się jako ochrona przed wodą tryskającą z natężeniem do 10 litrów na minutę. 5 to kolejny stopień, który już chroni przed strumieniem płynącym z natężeniem do 12,5 litra na minutę. 6 i 7 to już całkiem porządne stopnie ochrony przed wodą, natomiast 8 określana jest jako zabezpieczenie przed stałym zanurzeniem o określonej głębokości. W zależności o stopnia, torba wodoszczelna albo nie będzie w ogóle chronić, średnio chronić, albo będzie się charakteryzowała wysoką ochroną.

Pojemności i cennik

Poszukując odpowiedniego ekwipunku wodoszczelnego, natrafić możemy na saszetki na dokumenty czy telefon. Są to najmniejsze pojemności jeśli chodzi o torbę wodoszczelną. Na rynku znajdziemy też pojemności małe takie jak 5, 10, 15 litrów, średnie czyli np. 20 i 25 litrów oraz duże, które są nawet do 100 litrów. Torba wodoszczelna może mieć wiele różnych zastosowań, gdyż jej cecha jest bardzo uniwersalna. Np. podczas wycieczki rowerowej jako sakwa, czy podczas transportu np. na dachu auta. Idealnie się sprawdzi jako apteczka podczas wyjazdów. Cena takich akcesoriów waha się w zależności od stopnia ochrony przed wodą oraz pojemności od kilkunastu do kilkuset złotych. Jest to jednak nieoceniona część ekwipunku podczas wodnych wypraw, gwarantująca suche i nie przemoknięte jedzenie oraz rzeczy.

Wejdź na stronę: www.gosup.pl