(Additional!) Wszystko co trzeba wiedzieć o Euro inwestując na rynku Forex

Handel na rynku Forex przyciąga coraz większą uwagę inwestorów. Wśród Polaków jedną z głównych wybieranych walut jest euro. Chociaż nasz kraj nie jest w strefie euro to polscy inwestorzy często lokują swoje środki w parach walutowych z udziałem euro. W naszym artykule wyjaśniamy fenomen tej pierwszej ponadnarodowej waluty i podpowiadamy skąd jej popularność w Polsce. Przybliżamy też najważniejsze pary walutowe z jej udziałem oraz zdradzamy jak łatwo i szybko samo możecie zacząć kupować tę walutę na rynku Forex.

Euro – jedyna taka waluta na świecie

Euro to pierwsza ponadnarodowa waluta jaka powstała na świecie. Do obiegu weszła w 2002 r. w dwunastu z piętnastu wszystkich państwach ówczesnej unii europejskiej. Jak podaje wikipedia, obecnie euro jest używane w 19 krajach wchodzących w skład Unii Europejskiej i aż w 11 innych państwach i terytoriach. W tej drugiej grupie znajdziemy m.in.: Watykan, Monako, Andorę czy też Kosowo lub Czarnogórę.

Polska ani w momencie wejścia do Unii Europejskiej ani będąc już jej członkiem jak dotąd nie zdecydowała się na wprowadzenie w naszym kraju euro. Mimo to, Polacy przyzwyczaili się do euro. Jest to popularna waluta wielu kredytów hipotecznych a także rozliczeń między firmami handlującymi w Europie. Ponadto od 2007 r. konsumenci indywidualni mogą nią legalnie płacić w Polsce za towary i usługi.

Najważniejsze pary walutowe z udziałem euro

Po dolarze amerykańskim euro jest jedną z najważniejszych walut na świecie. Stąd jest to bardzo popularna i szalenie płynna waluta jeśli chodzi o rynek Forex. Dla polskich inwestorów największe znaczenie będzie miała para walutowa łącząca euro i polskiego złotego, EUR/PLN. Ale dla globalnego rynku ma ona stricte lokalny charakter. O wiele ważniejsze i istotniejsze są takie pary walutowe z udziałem euro jak para z dolarem amerykańskim (EUR/USD) czy z brytyjskim funtem (EUR/GBP). Ważna z perspektywy stabilności i rezerw walutowych i często wybierana przez inwestorów instytucjonalnych jest też pra euro i franków szwajcarskich (EUR/CHF).

Jak rozpocząć handel na rynku Forex

O popularności i rozwoju rynku Forex przesądza jego globalny charakter i możliwość zawierania transakcji o każdej praktycznie porze w czasie rzeczywistym. Dlatego inwestując z Polski możemy kupować i sprzedawać euro w zestawieniu z dowolną inną walutą na świecie. Tym co ułatwia taki handle jest konto na jednej z platform służących do inwestowania poprzez Internet. Przykładem takiego rozwiązania jest chociażby platforma SaxoBank. Nie musimy też od razu zakładać docelowego rachunku. Kliknij i wypróbuj tutaj ich opcję z kontem demo. To doskonałe rozwiązanie na start dla początkujących inwestorów na Forex.