Frezowanie CNC – o tym musisz wiedzieć!

Rosnące zapotrzebowanie na precyzyjne, powtarzalne i szybko wykonywane elementy sprzyja rozwojowi technologii CNC. Maszyny sterowane numerycznie to zaawansowane technologicznie urządzenia, które mogą pracować praktycznie bez przerwy. Mimo zastosowania coraz nowszych rozwiązań i technologii, przekładających się na automatyzację całego procesu obróbki, warunkiem profesjonalnej realizacji każdego projektu CNC nadal pozostają wiedza oraz doświadczenie operatora maszyny. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co należy wiedzieć o pracy z frezarkami sterowanymi numerycznie.

CNC – co oznacza ten skrót?

CNC to skrót od terminu Computerized Numeral Control, oznaczającego numeryczne sterowanie maszyn. Frezowanie CNC to w pełni zautomatyzowana metoda obróbki skrawaniem, pozwalająca na seryjne lub jednostkowe wytwarzanie precyzyjnych, powtarzalnych detali w różnego rodzaju materiałach: od metali i ich stopów, poprzez tworzywa syntetyczne, aż po drewno oraz inne surowce.

Jak przebiega frezowanie CNC metali?

Proces numerycznego frezowania metali, podobnie jak pozostałe formy obróbki CNC, przebiega w pełni automatycznie. Podstawą do wykonania poszczególnych detali jest projekt 3D orpacowany w programie CAD, a następnie przesłany do oprogramowania CAM, sterującego pracą frezarki numerycznej. Obrabiany przedmiot pozostaje nieruchomy, podczas gdy narzędzie odpowiadające za frezowanie CNC wykonuje ruch obrotowy. Zaawansowane funkcje oprogramowania maszyny umożliwiają uzyskanie wymaganych efektów w postaci określonych w projekcie wymiarów, kształtów oraz struktury powierzchni.

Zalety frezowania CNC

Wyróżnia się wiele zalet, którymi frezowanie CNC metali charakteryzuje się w stosunku to konwencjonalnych metod obróbki. Najistotniejsze aspekty, w których maszyny sterowane numerycznie stopniowo wypierają tradycyjne frezarki, to m.in.:

– wysoka precyzja wykonywanej obróbki,

– gwarancja uzyskiwania powtarzalnych detali,

– możliwość wykorzystywania przy produkcji seryjnej oraz jednostkowej,

– ograniczenie do minimum czynności po stronie operatora,

– mniejsze zużycie materiału ze względu na precyzyjne określanie paramentów,

– szybka produkcja przy zachowaniu gwarancji wysokiej jakości wyrobu,

– uniwersalne zastosowanie – możliwe jest frezowanie CNC metalu, plastiku, drewna oraz wielu innych materiałów.

Frezowanie metali CNC – gdzie znajduje zastosowanie?

Tak szeroka gama zalet, które oferuje frezowanie CNC, nie pozostaje oczywiście bez wpływu na obszar zastosowania tej technologii, który zwiększa się z roku na rok. Obecnie, numeryczne frezowanie stosuje się przede wszystkim przy produkcji elementów maszyn oraz wytwarzaniu rozmaitych narzędzi. Walory obróbki CNC docenia również przemysł motoryzacyjny, który dzięki automatyzacji oraz powtarzalności produkcji, jest w stanie znacząco ograniczyć koszty produkcyjne. Równie dobrze co w przypadku wielkonakładowych realizacji, frezowanie CNC metali sprawdza się przy produkcji elementów niepowtarzalnych, takich jak prototypy czy nowe rozwiązania dla maszyn i urządzeń.