Jak wybrać tornister dla dziecka?

Po wakacjach siedmiolatki rozpoczną naukę w szkole podstawowej, do czego niezbędny im będzie między innymi tornister, jednej z najważniejszych elementów szkolnej wyprawki. Dlaczego to właśnie on, zamiast torby czy klasycznego plecaka, powinien zostać wybrany dla kilkulatka? Wszystko przez wzgląd na zdrowie jego wciąż rozwijającego się kręgosłupa, który wymaga wyprofilowanego tyłu tornistra i jego właściwej wagi. Jakie cechy powinien posiadać dobry tornister dla dziecka i o czym należy pamiętać przy jego wyborze?

Tornistry dla dzieci – najważniejsze cechy

Jakie cechy powinny posiadać tornistry dla dzieci? Przede wszystkim niewielką wagę oraz właściwie wyprofilowany i usztywniony tył, który przylega do pleców dziecka. Z jednej strony dba on o właściwe rozłożenie ciężaru tornistra i jego wyposażenia, z drugiej o komfort kilkulatka, który nie będzie czuł na plecach twardych okładek książek czy żadnych innych przyborów. Warto zwrócić uwagę również na wzmocnione i najlepiej nieprzemakalne dno tornistra. Dzięki niemu nawet położony na mokrym od deszczu chodniku nie wpuści wilgoci do książek i zeszytów.

Tornister dla dziecka powinien posiadać szerokie na minimum 4 cm szelki, które są miękkie, nie powodują podrażnień na ramionach i dają się regulować. Za pomocą regulacji należy ustawić ich długość tak, aby zakładanie i ściąganie tornistra było łatwe dla dziecka, a z drugiej strony ściśle przylegał on do jego pleców.

Tornistry nie mogą być zbyt szerokie ani wysokie. Szerokością nie mogą przewyższać szerokości pleców dziecka. Dolna część tornistra powinna kończyć się na linii pleców, natomiast górna – nieco poniżej karku. Zbyt duży sprawi, że ciężar będzie rozłożony nierównolegle, a dziecko po kilku godzinach jego noszenia będzie widocznie zmęczone.

W tornistrach dziecięcych ważna jest także ilość przegródek i kieszeni. To one pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru ładunku, a także oddzielenie od siebie choćby drugiego śniadania od książek czy ubrania zmiennego potrzebnego na zajęcia z wychowania fizycznego.

Ile powinien ważyć tornister?

Kręgosłup siedmioletniego dziecka, które rozpoczyna naukę w szkole, wciąż się rozwija i jest niezwykle podatny na skrzywienia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby tornister dziecka przed 13 rokiem życia ważył nie więcej niż 10% jego wagi ciała. Po 13 roku życia wartość ta sięgać może maksymalnie 15% wagi ciała.

Najlżejsze tornistry dla dzieci, jakie można znaleźć w sklepach, ważą zwykle około 700 g. Choć to niewiele, warto pamiętać, że dla przykładu dziecko o wadze 25 kg może nosić na swoich plecach jedynie 2,5 kg. Oznacza to, że do tornistra o wadze 700 g można zapakować artykuły ważące maksymalnie 1,8 kg, a to niewiele, gdy mowa o książkach, zeszytach, drugim śniadaniu, czy butelce wody.

Sposobem na poradzenie sobie z dużą wagą spakowanego tornistra szkolnego jest wybór modelu na kółkach. Dzięki nim dziecko na szkolnych korytarzach albo idąc chodnikiem, nie musi nieść ciężkiego tornistra na plecach. Inną wartą sprawdzenia możliwością jest pozostawianie przynajmniej części podręczników w szkole. Coraz większa ilość placówek wyposaża się w szafki, w których uczniowie mogą pozostawiać swoje rzeczy.