Na co zwrócić uwagę, kupując monety przez internet?

Numizmatyka jest pasją, która pochłania coraz większą grupę osób. Coraz częściej kolekcjonerzy poszukują nowych artefaktów za pośrednictwem internetu. Sieć daje dostęp do wielu okazów, do których trudno byłoby dotrzeć osobiście. Jednak przy poszerzaniu zbiorów online warto uważać. Na co więc zwrócić uwagę, kupując numizmaty przez internet?

Gdzie można kupić monety pamiątkowe i inne numizmaty online?

Sieć daje bardzo szerokie możliwości numizmatykom. Istnieje wiele miejsc, w których możesz poszerzyć swoje zbiory. A gdzie konkretnie? Kolekcjonerzy chętnie przeglądają:

  • prywatne oferty sprzedaży numizmatów – dostępne np. na portalach ogłoszeniowych czy w mediach społecznościowych;
  • propozycje sprzedaży na forach specjalistycznych – tu, swoje kolekcje często wystawiają doświadczeni numizmatycy;
  • portale aukcyjne, gdzie można znaleźć oferty osób prywatnych, jak również sklepów numizmatycznych;
  • oficjalne sklepy numizmatyczne oraz serwisy zajmujące się dystrybucją oficjalnych, nowych emisji monet pamiątkowych i innych artefaktów prosto z mennic – w tej ostatniej grupie znajduje się m.in. Skarbnica Narodowa.

Każde z tych źródeł może być dobre, pod warunkiem, że przy zakupach zachowasz ostrożność.

Nowa moneta pamiątkowa lub medal okolicznościowy? Kupuj u sprawdzonych dystrybutorów

To, jak bezpiecznie kupować numizmaty, zależy w dużym stopniu od charakteru kolekcji. Jeśli trafiają do niej nowe emisje – monety kolekcjonerskie, w stanie menniczym – najlepiej rozpocząć ich zbieranie od zakupów w oficjalnych, autoryzowanych sklepach. Takich, które bezpośrednio współpracują z najlepszymi mennicami na świecie. Dlaczego? Ponieważ tu nie musisz się obawiać np. o autentyczność czy legalność artefaktów – każda moneta pamiątkowa czy medal zostanie wysłana w bezpiecznym opakowaniu i będzie wzbogacona o certyfikat autentyczności.

Kiedy kupujesz monety historyczne lub z drugiej ręki…

Interesują Cię monety obiegowe sprzed kilku dekad lub jeszcze starsze? Możesz je znaleźć przede wszystkim w zasobach kolekcjonerów prywatnych. Jednak zanim dokonasz zakupu:

  • zweryfikuj osobę, od której kupujesz – potwierdź jej personalia i sprawdź, czy ma jakieś komentarze odnośnie wcześniej zrealizowanych transakcji,
  • sprawdź, czy zdjęcia oferowanych numizmatów są autentyczne – możesz np. poprosić o umieszczenie na nich znaku wodnego z datą,
  • poproś o podanie dokładnych parametrów monety, którą zamierzasz kupić – informacje o tym, jakie wymiary i znaki szczególne powinny mieć konkretne monety obiegowe, znajdziesz w katalogach numizmatycznych. Jakiekolwiek odstępstwo od tych norm może wskazywać na fałszywą monetę,
  • wybierz bezpieczną formę płatności – np. za pobraniem. Dzięki temu zwiększysz bezpieczeństwo transakcji.

Pamiętaj też, aby z rozwagą podchodzić do zakupów numizmatycznych na azjatyckich portalach zakupowych – zdarzają się przypadki podróbek. A tego chcesz przecież uniknąć.