Jak umiejętnie zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej? Co powiedzieć o sobie?

Sposób mówienia

Rozmowa kwalifikacyjna bardzo często decyduje o ostatecznej decyzji podjęcia współpracy z kandydatem. Oznacza to, że cała rozmowa ma bardzo duże znaczenie i warto zaprezentować się na niej z możliwie jak najkorzystniejszej strony przy pracodawcy lub rekruterach. Na rozmowie może paść bardzo wiele różnorodnych pytań dotyczących wielu tematów. Jednak niezależnie od zadanych pytań, sposób mówienia może mieć większe znaczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie spokoju i prowadzenie rozmowy bez widocznego stresu. Nie należy wypowiadać się zbyt szybko i bez zastanowienia. W takich sytuacjach, wiele osób jest skłonnych do wypowiadania nieprzemyślanych rzeczy i tym samym zaprzepaszczaniu swoich szans na nowe zatrudnienie. Zastanawiając się jak przebiegnie rozmowa kwalifikacyjna co powiedzieć o sobie i czy na pewno dostaniemy pracę, lepiej jest skupić się na odstresowaniu i zachowaniu pełnego spokoju.

Doświadczenie i wykształcenie

Każda rozmowa kwalifikacyjna dotyczy także wcześniejszego doświadczenia zawodowego, niezależnie od branży i stanowiska na jakie się aplikuje. Warto przedstawiać swoje doświadczenie w sposób obiektywny, ponieważ każde zatajenie prawdy, może prowadzić do poważnych komplikacji i problemów już po otrzymaniu nowego zatrudnienia. Rozmowy kwalifikacyjne wcale nie muszą być aż tak stresujące i przeprowadzenie ich w spokojnym stylu, zapewnia większe szanse na uzyskanie stanowiska w nowym miejscu pracy. Wykształcenie ma bardzo duże znaczenie, jednak nigdy nie może być jedynym czynnikiem i kryterium przyjęcia poszczególnych osób do pracy.