Kajak dwuosobowy – informacje w pigułce

Każdy z pewnością wie, jak dokładnie wygląda kajak. Przypomina on niewielką rozmiarami łódź, która może być przeznaczona do sportu lub rekreacji. Niezależnie od przeznaczenia do sterowania oraz napędu wykorzystuje się wiosło zakończone piórem, które jest dwustronne. W łodzi wiosłowej wiosła są oparte, w przypadku kajaku wiosła są nieoparte. Kajakarze siedzą za sobą, twarzą w kierunku płynięcia.

Rodzaje kajaków

Jest wiele różnych opcji, według których klasyfikujemy i nazywamy kajaki. Do najsłynniejszych podziałów należy ze względu na technologię wykonania. Wyróżniamy: laminaty (popularnie zwane plastikowymi), polietynowe, składane, ze sklejki (potocznie zwane drewnianymi), wykonane z tworzyw termoplastycznych. Ta ostatnia jest zdecydowanie najpopularniejsza wśród turystycznych wersji ostatnimi czasy. Innym podziałem jest ten, ze względu na przeznaczenie. Wyróżniamy: rekreacyjne, turystyczne i sportowe. Turystyczne dzielą się jeszcze na: nizinne, morskie i górskie, natomiast sportowe na: regatowe, górskie, do rodeo kajakowego, do kajak-polo i z otwartym kokpitem. Kajak dwuosobowy to oprócz jednoosobowego najpopularniejszy rodzaj ze względu na ilość załogi.

Jaki kajak wybrać?

W zależności od tego, gdzie kajak dwuosobowy będzie użytkowany, wybiera się długość. Nie ma uniwersalnych wersji, które sprawdzą się zarówno na rwącej rzece, falach morskich czy na jeziorze. Te wykorzystywane na rzekach muszą być zwrotne, dlatego przyjmuje się, że powinny mieć maksymalnie 3 metry długości. Bananowaty kształt sprawi, że będzie mniej zatapialny. Na jezioro można wybrać kajak, który ma nawet 4 metry długości. Nie jest to zbyt wymagające środowisko wodne, idealne dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem. Najdłuższy kajak, czyli taki między 4 a 5 metrów przyda się na morze. Będzie on dzięki temu stabilny i zdecydowanie łatwiej pokonywać mu będzie fale morskie. Istnieją także przypominające kajaki – kanadyjki, czyli “kanu”. Tu zmieści się zdecydowanie więcej osób. Kajaki dwuosobowe mogą być też pompowane, jednak to rozwiązanie posiada swoje wady jak i zalety. Są zdecydowanie łatwiejsze w transporcie, jak i w przenoszeniu pomiędzy przeszkodami. Łatwo będzie je spakować i zabrać na zagraniczny wyjazd. Z drugiej strony mogą być mniej stabilne i łatwiej ulegać zniszczeniu. Kajakarstwo powinno rozpocząć się od uczestniczenia w różnego rodzaju spływach, aby właściwie i świadomie dobrać docelowy sprzęt. Zakup powinien być poprzedzony porządnym rozeznaniem.

Przejdź do internetowego sklepu ze sprzętem wodnym www.gokajak.com , i zobacz kajaki dwuosobowe.