Studia na architekturze lub ASP? Uwierz, że się dostaniesz!

Kierunki w rodzaju architektury lub studiowanie na Akademii Sztuk Pięknych to marzenie wielu, jednak niewielu udaje się tam dostać. Dlaczego? Konkurencja jest oczywiście ogromna, ale to nie główny powód. Prócz wyniku egzaminu maturalnego kandydaci mają przed sobą kolejne przeszkody, czyli egzaminy wstępne i prezentację portfolio. Ale to, co najczęściej ich gubi, to wcale nie brak umiejętności – to onieśmielenie i brak wiary w siebie siebie. Jak z tym wygrać?

Systematyczna nauka rysunku – pewność własnych możliwości

Z rysowaniem, malarstwem czy rysunkiem technicznym bywa podobnie jak z zawodowym pisaniem. Osobom, które się tym nie zajmują, wydaje się, że na pisarza i malarza spływa natchnienie, i to jego efekty możemy podziwiać potem w formie skończonego dzieła. W praktyce jest zupełnie inaczej! Talent, inspiracja i wena są bez wątpienia pomocne, ale nigdy nie zastąpią regularnej pracy nad rozwijaniem własnej techniki.

Ale skoro nikt nie rodzi się architektem czy artystą, można powiedzieć też, że nikt nie rodzi się zdyscyplinowany, prawda? Jak najbardziej – umiejętna organizacja pracy to coś, czego uczymy się latami. Na szczęście obecnie wystarczy sprawdzony kurs na architekturę lub kurs rysunku, gdzie uczeń może skupić się na technice, nie martwiąc się samoorganizacją.

Ten typ zdobywania umiejętności ma dużą przewagę nad ich rozwojem wyłącznie w zaciszu własnego pokoju. To także skuteczny sposób, by upewnić się, że nie umknęła nam kluczowa technika lub wiedza, która również pojawi się na egzaminie. A to wszystko z kolei przekłada się na pewność siebie, którą z pewnością zauważy komisja egzaminacyjna, i zmniejszenie stresu, dzięki czemu łatwiej będzie nie popełnić kluczowej pomyłki.

kurs ryunku

Kurs na architekturę i kursy rysunku – struktura kluczem do sukcesu!

Jak wspomnieliśmy wyżej, częsty błąd, jaki popełniają kandydaci na długo przed przekroczeniem progu sali egzaminacyjnej, to brak regularnej, zdyscyplinowanej pracy nad własnym rozwojem artystycznym. Dla wielu osób nauka rysunku to coś bardzo naturalnego, czym interesują się od dzieciństwa, jednak nie znaczy to, że do czasu matury samodzielnie opanują wszystkie jego tajniki.

Nawet ci, których rodzice zainwestowali wcześnie w dobre kursy rysunku dla dzieci, niekoniecznie muszą umieć podtrzymać w sobie zapał do systematyczności w rysowaniu. Na egzaminach na ASP czy architekturę nie spotkamy naturalnie nikogo, kto nigdy wcześniej nie trzymał ołówka w ręku. Ale warto rozróżnić rysowanie czy malowanie raz na miesiąc, kiedy pojawi się wena twórcza, i codzienną praktykę, połączoną z poznawaniem nowych technik, mediów i materiałów.

Tylko dobrze przemyślana nauka rysunku pozwala na stworzenie sobie jasno wytyczonej ścieżki rozwoju, a precyzja i uważność na detale będa widoczne jak na dłoni w zbudowanym później portfolio. Egzaminatorzy, jako specjaliści w danej dziedzinie, z pewnością je zauważą. W czasach, gdy nawet kursy rysunku dla dzieci są powszechnie dostępne, brak regularnej pracy u kandydata nie będzie świadczył na jego korzyść. Ale to nie powód do zmartwienia – to powód, by postarać się jeszcze mocniej pod kierunkiem ekspertów!