Jak wybrać ciekawe książki dla siebie?

Wbrew pozorom książki nadal cieszą się ogromną popularnością, niezależnie od tego co się mówi o narodowym poziomie czytelnictwa. Ludzie lubią i chcą czytać – zależy im jednak na tym, aby wybrana przez nich książka była ciekawa i pozwalała na wciągnięcie się w fabułę. Dlaczego warto czytać? Jakie książki okażą się dla ciebie kawałkiem dobrej literatury? Czy musisz czytać popularne powieści polecane przez listy najlepszych książek? I gdzie znajdziesz fajne książki w atrakcyjnej cenie?

  1. Dlaczego warto czytać książki?
  2. Jakie książki warte są przeczytania?
  3. Czy trzeba czytać listę najlepszych książek według BBC?
  4. Literatura popularnonaukowa, obyczajowa czy faktu – a może jeszcze coś innego?

Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie książek ma wiele zalet. Można chociażby wspomnieć o tym, że dzięki czytaniu polepsza się znajomość języka i poszerza się słownictwo, którym się posługujesz bądź które po prostu rozumiesz. Jednak to nie wszystko, czytanie książek ma też tę zaletę, że za ich pomocą można stać się bardziej empatycznym, ponieważ można się tego nauczyć od bohaterów literackich. Dużo wskazuje na to, że ludzie którzy czytają książki mają więcej zrozumienia dla innych. Nie można także zapomnieć o tym, że czytając można nauczyć się wielu rzeczy – także języków obcych. Przy czytaniu w obcym języku nie trzeba zaczynać od trudnych książek, można zdecydować się na opowiadania dla dzieci lub wręcz pierwsze książeczki dziecięce, w których na każdej stronie jest zaledwie kilka słów. Takie rozwiązania nie będą przytłaczające.

Jakie książki warte są przeczytania?

Na rynku można znaleźć wiele książek – jak więc wybrać takie pozycje, które z pewnością ci się spodobają? Możesz zdecydować się na czytanie klasyków takich, jak george orwell 1984, lub powieści Jane Austen, Emily Bronte, Gustave Flauberta, Brama Stokera czy J.R.R. Tolkiena. Możesz zdecydować się na czytanie bestsellerów takich, jak książki Remigiusza Mroza czy książki, które pisze Jakub Żulczyk. Równie dobrze możesz zdecydować się na ciekawe powieści z gatunku science fiction czy thriller. Warto więc się najpierw zastanowić, jakie książki mogą ci się spodobać i następnie iść w tym kierunku wyszukując nowe pozycje, które mogą cię zainteresować. W tym celu możesz poszukać różnych list książek, które podobne są do pozycji, którą już lubisz.

Czy trzeba czytać listę najlepszych książek według BBC?

W Internecie można znaleźć listę książek, które “trzeba” przeczytać. Czy jednak naprawdę musisz czytać właśnie tę literaturę, która została wymieniona na takich listach? Prawda jest taka, że nie. Jeżeli nie znajdziesz niczego na tej liści, co mogłoby cię zaciekawić to warto sięgnąć po książki, które dadzą ci mnóstwo radości i które sprawią, że nie będziesz mógł się doczekać codziennej porcji czytania. Tylko w ten sposób będziesz w stanie czytać książki regularnie i nie będziesz się zasłaniać brakiem czasu.

Literatura popularnonaukowa, obyczajowa czy faktu – a może jeszcze coś innego?

Jak wybrać rodzaj literatury, który naprawdę cię zaciekawi? Przede wszystkim warto się zastanowić czy lubisz literaturę faktu, literaturę popularnonaukową czy może beletrystykę? A jeżeli beletrystykę to, jaką: kryminały, komedie, powieści obyczajowe, książki dla młodzieży bądź young adult czy może fantastykę, science-fiction lub horrory? Musisz wziąć wszystko pod uwagę wybierając książki dla siebie.