5 najczęstszych pytań o pożyczki pozabankowe

Pożyczki udzielane na rynku pozabankowym systematycznie zwiększają swój udział w procesie finansowania osób prywatnych i firm. Wraz ze wzrostem zainteresowania konsumentów tego typu usługami, rośnie także liczba pytań dotykających różnych aspektów finansowych i organizacyjnych. W niniejszym artykule przestawiamy 5 najczęściej spotykanych zagadnień, jakie pojawiają się na forach internetowych i w zapytaniach kierowanych bezpośrednio do biur pożyczkowych.

1. Czy do uzyskania pożyczki potrzebna jest zdolność kredytowa?

Pożyczka pozabankowa często kojarzy się jako jedyne źródło finansowania dla osób, które nie mogą uzyskać pomocy z banku. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, gdyż zdecydowana większość biur pożyczkowych rezygnuje z weryfikacji zdolności kredytowej. Pożyczki w prywatnym biurze można otrzymać po weryfikacji danych osobowych. Dużą rolę odgrywa tutaj kwota przydzielanych funduszy – im większa, tym częściej należy się liczyć z wymaganym zabezpieczeniem spłaty długu. Pożyczka pozabankowa wyróżnia się niskim progiem wejścia i przystępnymi procedurami. Dlatego staje się narzędziem ratowania budżetu domowego u wielu Polaków, gwarantując daleko idącą elastyczność przy wydawaniu pożyczonych środków.

2. Czy biuro pożyczkowe weryfikuje historię zadłużenia w BIK?

Biura pożyczkowe zyskały całkowitą dowolność w kwestii nawiązywania współpracy z BIK. Co to oznacza dla pożyczkobiorców? Nie każda firma udzielająca pożyczek pozabankowych dostarcza dane do BIK w pełnym zakresie. Niektóre przekazują do BIK wyłącznie informacje o niespłaconym zadłużeniu. Sam proces weryfikacji przyszłego pożyczkobiorcy bardzo często pomija procedurę sprawdzenia historii kredytowej. Pożyczka pozabankowa bez BIK stanowi fundament oferty wielu biur pożyczkowych, które dzięki temu zwiększają grono osób uprawnionych do otrzymania wsparcia. Jeśli dane biuro będzie chciało sprawdzić historię w BIK, powinno wystosować do klienta odpowiednią adnotację informującą o takim działaniu.

3. Co to jest RRSO?

RRSO jest skrótem oznaczającym Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, na podstawie której można wyliczyć wartość miesięcznych odsetek. RRSO służy do porównywania ofert poszczególnych instytucji pozabankowych. Firmy udzielające pożyczek mają prawny obowiązek podania wartości RRSO dla wszystkich swoich produktów.

4. Jak długo trwa oczekiwanie na decyzję i przelew środków na konto?

Pożyczka pozabankowa wyróżnia się spośród innych produktów finansowych nie tylko przystępnością, lecz także szybkością transferu środków na konto pożyczkobiorcy. Na decyzję o przyznaniu pożyczki nie czeka się dłużej niż 24 godziny. Istnieją firmy, takie jak Ekspres Pożyczka (www.eksprespozyczka.pl), które przekazują informację już w ciągu 15 minut, gwarantując natychmiastowy przelew pieniędzy po podpisaniu umowy. Jeśli zależy Ci na jak najszybszym otrzymaniu wsparcia finansowego, strona www.eksprespozyczka.pl stanowi najlepsze miejsce do realizacji tego celu.

5. Co zrobić w przypadku problemów ze spłatą pożyczki pozabankowej?

Problemy ze spłatą długu mogą przytrafić się każdemu. Odradzamy wówczas chowanie głowy w piasek i unikanie kontaktu z wierzycielem. Warto uczciwie przedstawić swój problem, a dobre biuro pożyczkowe na pewno pomoże wypracować najlepsze rozwiązanie. Pożyczka pozabankowa oferuje znacznie większą elastyczność w tego typu sytuacjach niż kredyt bankowy. W ostateczności masz możliwość kupienia sobie dodatkowego czasu poprzez zaciągnięcie nowej pożyczki, którą spłacisz poprzednie zadłużenie. Takie rolowanie długu ma jednak swoje limity i może szybko wpędzić Cię w spiralę zadłużenia, dlatego zalecamy ostrożność w tej kwestii.