Czym się kierować przy wyborze mieszkania pod wynajem?

Kupno mieszkania w celu wynajęcia go lokatorom to sprawdzony sposób na generowanie pasywnego dochodu. W czasach inflacji taka inwestycja pozwala również chronić swoje oszczędności przed spadkiem ich wartości. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania na wynajem, ten tekst jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jaki lokal opłaca się kupić i co wziąć pod uwagę, poszukując idealnego mieszkania w celach inwestycyjnych.

Po pierwsze: ustal, komu chcesz wynająć mieszkanie

Nie jest tajemnicą, że wśród osób zainteresowanych wynajęciem mieszkania znajdują się najemcy o zróżnicowanych potrzebach. Warto wziąć to pod uwagę, zastanawiając się, jakie mieszkanie kupić pod wynajem. W przypadku pracowników fizycznych oraz firm, które poszukują dla nich zakwaterowania, kluczowa będzie bliskość miejsca pracy, a także atrakcyjna cena wynajmu. Standard zamieszkania zwykle nie jest tak bardzo istotny.

Z pewnością nie da się tego powiedzieć o rodzinach z dziećmi, które oczekują komfortowego, dobrze zlokalizowanego mieszkania o odpowiednio dużym metrażu. Z kolei studenci doceniają przede wszystkim lokale położone w centrum miasta, blisko uczelni oraz miejsc, gdzie można spędzać czas wolny. Natomiast zapracowani single chętnie wybiorą małe mieszkanie lub kawalerkę, o ile lokal zapewni im ciszę i komfortowe warunki do wypoczynku.

Po drugie: sprawdź lokalizację

Nieprzypadkowo położenie mieszkania na mapie miasta jest jednym z tych czynników, które mają największy wpływ zarówno na zainteresowanie wynajmem, jak i na jego ceny. Rozważając, jakie mieszkanie kupić pod wynajem, pamiętaj, że lokale w ścisłym centrum są najdroższe i najbardziej prestiżowe. Jednak taka lokalizacja często wiąże się z hałasem, który nie każdemu może odpowiadać. Atrakcyjnym rozwiązaniem może okazać się inwestycja w nieruchomość położoną na spokojnym, zacisznym osiedlu, otoczonym zielenią. Jednak decydując się na zakup mieszkania na przedmieściach, należy koniecznie zwrócić uwagę na to, czy są one dobrze skomunikowane z najważniejszymi punktami w mieście.

Po trzecie: przemyśl kwestię metrażu i rozkładu

Obecne trendy na rynku nieruchomości skłaniają do inwestowania w lokale o mniejszej powierzchni – to one cieszą się największą popularnością. Warto przy tym dodać, że niewielki metraż wcale nie musi oznaczać, że lokal nie będzie komfortowy – wiele zależy od przemyślanego rozkładu pomieszczeń oraz od tego, jakie oczekiwania względem lokalu ma potencjalny najemca.

Jakie mieszkanie kupić pod wynajem?

To tylko najistotniejsze czynniki, decydujące o tym, jakie mieszkanie pod wynajem kupić. Warto również zwracać uwagę na inne aspekty, takie jak to, czy lokal usytuowany jest na parterze, czy na piętrze. Nie każdy będzie zdecydowany wynająć mieszkanie blisko ulicy, gdyż wyższe kondygnacje budynku to często wzrost komfortu i bezpieczeństwa. Jednocześnie, zawsze dobrze sprawdzić, jak prezentuje się otoczenie całej inwestycji, szczególną uwagę zwracając na dostępność miejsc parkingowych, stan wykonania części wspólnych, bliskość szkół, sklepów czy miejsc pracy, a także opinie i renomę danej okolicy.