Co można odliczyć od podatku?

Ulga podatkowa to przepisy prawa podatkowego zwolnienia, odliczenia lub zmniejszenia. Stosowanie ulg pozwala znacznie obniżyć wysokość podatku i zaoszczędzić tym samym sporą sumę pieniędzy. Z tego artykułu dowiesz się, co możesz odliczyć od podatku i jakie są warunki poszczególnych ulg.

Co musisz wiedzieć o ulgach podatkowych?

Zarówno osoby prowadzące działalność, jak i ci, którzy osiągają dochody z etatu lub umów cywilnoprawnych — zobowiązani są do składania zeznań rocznych z tytułu podatku dochodowego. Ustawa PIT przewiduje jednak szereg ulg oraz odliczeń. Każdy znajdzie przynajmniej jedną taką ulgę, z której będzie mógł skorzystać.

Ulgi te pozwalają znacznie obniżyć podatek dochodowy. W przypadku składania PIT-u wraz z małożnkiem, ulga ustalana jest odrębnie, jednak nadal obowiązuje i nic w tej kwestii się nie zmienia.

Rodzaje ulg podatkowych

Wśród podstawowych ulg podatkowych wyróżnić możemy m.in.:

  • ulgę prorodzinną — dotyczy zarówno biologicznych rodziców, zastępczych, jak i opiekunów prawnych, wysokość ulgi zależy m.in. od ilości dzieci,
  • ulga na internet — może z niej skorzystać każda osoba korzystająca z usług internetowych, która jest w stanie wykazać dowód potwierdzający poniesione koszty,
  • ulga dla krwiodawców — ulga przeznaczona jest także dla honorowych krwiodawców, jej wysokość zależy od ilości oddanej krwi,
  • ulga rehabilitacyjna — przysługuje m.in. na zakup leków, sprzętu rehabilitacyjnego, zabiegów, a także przystosowania mieszkania czy pojazdu do potrzeb niepełnosprawnej osoby,
  • darowizny na organizacje społeczne — osoby, które przekażą datki na Organizację Pożytku Publicznego, mogą odliczyć ich wysokość od dochodu.

Informacje na temat wysokości dopuszczalnych odliczeń znajdziesz tutaj: https://www.crowe.com/pl/insights/ulga-b-r-wysokosc-dopuszczalnych-odliczen. Jeśli z kolei interesuje Cię audyt podatkowy, koniecznie odwiedź tę stronę: https://www.crowe.com/pl/services/doradztwo-podatkowe/audyt-podatkowy.