Anonimowość w internecie

Każdy użytkownik sieci internetowej posiada własny identyfikator, dzięki któremu ułatwione jest jego odnalezienie. W komputerze odnaleźć można polecenie pokaż IP dzięki któremu pojawi się nasz indywidualny szyfr, składający się nawet z kilkunastu cyfr oznaczających sieć lokalną oraz urządzenie. Polecenie pokaż IP nie jest zbyt często stosowane i na co dzień nie ma większego zastosowania. Jednak adres IP może być pomocny w przypadku poszukiwania osoby, z której komputera popełnione zostanie wykroczenie lub nawet przestępstwo.

 

Mogą to być na przykład groźby karalne zawarte w publicznych komentarzach i postach na portalach informacyjnych lub w mediach społecznościowych. Wystawiając obraźliwy komentarz zawierający wulgaryzmy lub nawet groźby należy więc zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji, które będziemy musieli ponieść. Komentarze wystawiane w internecie często zawierają także nieprawdziwe informacje, dlatego należy pamiętać o kulturze i prawdziwości swoich słów napisanych w internecie. Nawet jeśli nie podpisujemy się własnym nazwiskiem, nie pozostajemy całkowicie anonimowi.