Co w literaturze młodzieżowej piszczy?

Nie tylko lekturami szkolnymi człowiek żyje. W wolnym czasie chętnie sięgnęłabyś po książkę dedykowaną Twojemu wiekowi, być może opowiadającej o bohaterach takich jak Ty, borykających się z podobnymi problemami i rozterkami wieku młodzieńczego? Jakie są najlepsze książki dla nastolatek? Oto kilka z naszych propozycji.

Kultowa Musierowicz, uwielbiana przez kolejne pokolenia

Cyklu znanej i lubianej “Jeżycjady” autorstwa poznanianki, Małgorzaty Musierowicz raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Saga składa się w sumie już z kilkudziesięciu tomów, bohaterem każdego z nich jest inna postać, jednak pewne cechy je łączą. Mianowicie, rozterki sercowe, nierzadko kompleksy na punkcie własnego wyglądu czy kłopoty w nauce. Historie poszczególnych postaci przeplatają się ze sobą, łączy je najczęściej ławka szkolna oraz oczywiście miasto Poznań.

Całość okraszona jest sporą dawką poczucia humoru i z reguły szczęśliwym finałem.

Jeżycjada to ciekawe książki dla nastolatek, ale nie tylko, bo równie chętnie sięgają po nie także nieco starsi czytelnicy.

Najbardziej znana Ania wśród bohaterów literackich

Mowa oczywiście o Ani Shirley, charakterystycznej rudowłosej dziewczynce mieszkającej na farmie zwanej Zielonym Wzgórzem. Pierwsza część książek autorstwa Lucy Maud Montgomery jest co prawda lekturą szkolną, jednak raczej jedną z tych bardziej lubianych.

Jeśli chętnie spotkałabyś się ponownie z przygodami tej zabawnej, sympatycznej i szczerej dziewczynki, sięgnij po kolejne tomy książek opowiadających o jej dalszych losach.

O przyjaźni na odległość

Wzruszająca, ciepła i momentami również zabawna – czterotomowa powieść “Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów” to historia czterech przyjaciółek – Carmen, Bridget, Lenie oraz Tibby, które na czas wakacyjnej rozłąki postanawiają dzielić między sobą parę niezwykłych dżinsów, które w jakiś magiczny sposób – mimo różnych figur – pasują na wszystkie przyjaciółki wręcz idealnie.

Zabawne perypetie, jakie dzieją się przy wysyłce spodni pomiędzy bardzo oddalonymi od siebie miejscami oraz historie, jakie spotykają te młode dziewczyny w okresie posiadania spodni stanowią rdzeń bardzo wciągającej i pouczającej powieści o miłości, przyjaźni, rodzinie i relacjach międzyludzkich. Wręcz obowiązkowa pozycja na wakacje!

Powyższe przykłady to tylko kilka propozycji z naszej oferty. Jak widać, w kategorii książki młodzieżowe dla dziewczyn można znaleźć naprawdę wiele różnych gatunków, co sprawia, że każda młoda czytelniczka powinna z łatwością znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.