Gdzie szybko i dobrze zainwestować 2000 złotych?

Udało ci się zgromadzić 2000 zł nadwyżki finansowej? Jeśli chcesz, aby pieniądze pracowały na wyższych obrotach niż do tej pory, poznaj inne sposoby pomnażania zysków niż konto oszczędnościowe. Sprawdź, gdzie ulokować kapitał bez żadnego ryzyka.

2000 zł to spora kwota, której nie musisz trzymać wyłącznie na koncie oszczędnościowym. Wiele osób jest zdania, że taki kapitał można zainwestować w bardziej agresywne instrumenty – po to, aby móc wygenerować znacznie wyższe zyski. Jeśli jednak nie należysz do osób skłonnych do ryzyka, skorzystaj z bezpieczniejszych możliwości.

Lokata bankowa – pewny zysk

Lokaty bankowe cieszą się dużym zainteresowaniem – głównie z uwagi na bezpieczeństwo oraz gwarancję zysków. Ile można „zarobić”? Jeśli chodzi  o lokaty, kalkulator wylicza możliwe do wypracowania odsetki w oparciu o oprocentowanie, kwotę i czas trwania umowy.

Przykład. Załóżmy, że wpłacasz 2000 zł na Lokatę Standard dostępną w ofercie Toyota Banku. Przy umowie na 9 miesięcy, całkowity wypracowany zysk brutto wyniesie 75 zł (oprocentowanie na poziomie 5% w skali roku).

Aby oszczędzanie przyniosło efekty, koniecznością jest porównanie kilku produktów bankowych. Kalkulator lokat jest przydatnym narzędziem, za pomocą którego można szybko oszacować wysokość możliwych do wypracowania zysków. 

Pamiętaj! Lokaty należy porównać nie tylko pod kątem oprocentowania, ale też innych parametrów. Znaczenie mają m.in.:

  • czas trwania umowy – niekiedy od tego zależy wysokość oprocentowania (lokaty zawierane na dłuższy okres bywają wyżej oprocentowane);
  • konieczność założenia konta osobistego;
  • rodzaj oprocentowania – zmienne lub stałe;
  • minimalna / maksymalna kwota wpłaty – niektóre banki nakładają limity;
  • liczba lokat możliwych do założenia przez jednego klienta.

Obligacje skarbowe – bezpieczne i pewne

2000 zł można także przeznaczyć na obligacje skarbowe – bezpieczny instrument finansowy. Jego istotą jest udzielenie pożyczki Skarbowi Państwa. Korzysta on z pieniędzy przez określony czas, a następnie zwraca kapitał powiększony od wypracowane odsetki.

Decydując się na taką inwestycję, należy pamiętać o okresie jej trwania. W niektórych przypadkach koniecznością będzie zamrożenie pieniędzy nawet na kilka lat, dlatego warto zastanowić się nad wyborem optymalnego czasu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że mowa o kwocie 2000 zł, brak dostępu do niej przez kilka lat najpewniej nie będzie odczuwalny. 

Lokaty czy obligacje?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdzie najlepiej ulokować 2000 zł. Wiele zależy od twoich indywidualnych preferencji oraz od tego, czy podana kwota jest jedyną nadwyżką finansową.

Na lokatę zdecyduj się, jeśli:

  • nie dysponujesz już innymi oszczędnościami,
  • zależy ci na ulokowaniu środków na krótszy czas.

Obligacje będą dobrym wyborem, jeśli 2000 zł to zaledwie część dostępnej nadwyżki finansowej. Dzięki temu pieniądze będzie można ulokować w tym instrumencie na kilka lat – bez ryzyka, że za chwilę będziesz ich potrzebować.