Jakie soczewki kontaktowe dla krótkowidza?

Krótkowzroczność (inaczej nazywana miopią) to powszechnie występująca wada wzroku, która podlega łatwej i skutecznej korekcji. Osoby, u których zdiagnozowano krótkowzroczność, mogą wybrać dla siebie zarówno okulary korekcyjne, jak i soczewki kontaktowe. Taka dowolność zapewnia im większą swobodę w codziennym życiu, umożliwiając dopasowanie metody korekcji wzroku do aktualnych potrzeb.

Na czym polega krótkowzroczność?

Jeżeli oddalone osoby oraz przedmioty są dla Ciebie niewyraźne, a wyraźny obraz widzisz jedynie z bliska, prawdopodobnie rozwinęła się u Ciebie wada wzroku w postaci krótkowzroczności. Polega ona na nieostrym widzeniu z dalszych odległości – to tzw. wada refrakcji, za którą odpowiada nieprawidłowe załamywanie się promieni świetlnych w oku. U krótkowidzów widziany obraz powstaje przed siatkówką zamiast idealnie na siatkówce. Utrudnia im to codzienne funkcjonowanie, na przykład jazdę samochodem czy uprawianie sportu. Mogą również nie poznawać swoich bliskich na ulicy. Z tego powodu koniecznie powinno zadbać się o korekcję wady wzroku. Ma to szczególne znaczenie dla zapobiegania pogłębianiu się krótkowzroczności w przyszłości.

Jak dopasować soczewki kontaktowe przy krótkowzroczności?

W przypadku miopii stosowane są soczewki kontaktowe o mocy przedstawianej w dioptriach minusowych, potocznie nazywane minusami. Ponieważ istnieją różne stopnie krótkowzroczności: niska, średnia i wysoka, odpowiednie soczewki należy dobrać na podstawie konsultacji z okulistą lub optometrystą. Specjalista przeprowadzi profesjonalne badanie wzroku i dopiero na jego podstawie można dopasowywać soczewki o odpowiedniej mocy. Dla krótkowidzów wybierane są wklęsłe soczewki sferyczne, które są cieńsze w środkowej części. Dzięki temu rozpraszają one światło i przemieszczają punkt skupienia prawidłowo na siatkówkę oka. Nawet po doborze soczewek należy jednak pamiętać o regularnych wizytach u okulisty lub w salonie optometrycznym, aby weryfikować, czy wada nie pogłębia się z czasem. Wówczas trzeba zmienić soczewki na mocniejsze.

Tanie soczewki kontaktowe dla krótkowidzów

Soczewki kontaktowe mogą stanowić bezpieczną, wygodną i relatywnie tanią metodę korekcji wady wzroku, gdy zamawia się je z zaufanego źródła. Sklep internetowy German Optiker oferuje tanie soczewki kontaktowe dla krótkowidzów: jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Wysokiej jakości soczewki od zaufanych na rynku producentów takich jak American Lens, Cooper Vision czy Johnson & Johnson są niemal niewyczuwalne podczas użytkowania. Tryb noszenia soczewek warto dopasować do własnych preferencji. Najbardziej uniwersalne są dwutygodniowe soczewki kontaktowe. Polecamy w szczególności soczewki dwutygodniowe Acuvue, które są wykonane z silikonowo-hydrożelowego materiału. Soczewki te zawierają wysokiej klasy filtr UV i ułatwiają oczom dostosowywanie do zmiennych warunków oświetleniowych. Zapewniają komfortowe nawilżenie i optymalną przepuszczalność tlenu, dzięki czemu nie podrażniają oczu.