System PIM Akeneo – jakie korzyści ci przyniesie?

Firmy, które miały już okazję przetestować PIM Akeneo szybko doceniły korzyści, jakie dało im wdrożenie tego narzędzia. Mówiąc najprościej, system ten pozwala sprawnie zarządzać informacjami produktowymi. Pozwala na uporządkowanie danych, zebranie ich w jednym miejscu i uspójnienie, a tym samym uproszczenie komunikacji. Przyjrzyjmy się bliżej funkcjonalnościom, jakie daje Akeneo PIM. Sprawdź, dlaczego potrzebujesz go w swojej firmie.

1. System PIM – na czym to polega?

2. Najważniejsze korzyści płynące z Akeneo PIM

3. Przewaga systemu PIM nad innymi rozwiązaniami

PIM Akeneo to jeden z dostępnych na rynku systemów, który dzisiaj posłuży jako przykład. To kompleksowa platforma open source, którą obdarzyły zaufaniem setki tysięcy firm na całym świecie.

System PIM – na czym to polega?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym właściwie są systemy PIM. Skrót PIM oznacza po prostu Product Information Management, czyli procesy dotyczące zarządzania informacją produktową. Narzędzie pozwala bardzo sprawnie gromadzić, aktualizować i wykorzystywać wszelkiego typu dane produktowe, które finalnie prezentowane są w różnych kanałach, w tym mobilnych, i w różnych wersjach językowych. To przydatne zwłaszcza, gdy firma ma coraz większe kłopoty z posługiwaniem się rosnącą bazą produktową w swoich kanałach sprzedaży.

Jakimi informacjami można zarządzać dzięki PIM? Na pierwszy plan wysuwają się w tym przypadku:

  • podstawowe dane, takie jak SKU, UPC, nazwy, tytuły, opisy produktów,
  • kategorie, etykiety czy odmiany danego produktu,
  • specyfikacja techniczna – wymiary, materiały, składniki,
  • zasoby cyfrowe – zdjęcia, dokumentacja, nagrania,
  • dane marketingowe – np. słowa kluczowe,
  • informacje sprzedażowe – ceny, zmiany cen, opinie klientów.

Najważniejsze korzyści płynące z Akeneo PIM

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wiele firm chwali sobie decyzję wdrożenia Akeneo PIM. Narzędzie wyróżnia się przede wszystkim dużą przejrzystością i intuicyjną obsługą. Znajdziemy tu sporo modułów i opcji integracji, dzięki którym można rozbudowywać system i łączyć go z innymi systemami. To dość popularny wybór w kontekście sklepów internetowych, czego dowodzą instrukcje zamieszczane na Shopify blog.

PIM Akeneo to sposób sprawnego zarządzania produktami, a także wzbogacania danych na ich temat poprzez dodawanie różnego rodzaju treści.

Przewaga systemu PIM nad innymi rozwiązaniami

Systemy PIM to przede wszystkim efektywne zarządzanie informacjami. Oczywiście, te same dane można gromadzić w arkuszu kalkulacyjnym czy bezpośrednio na platformie e-commerce. Arkusze jednak w żaden sposób nie wspierają standaryzacji danych i nie sposób sprawić, by przy danych produktowych znalazły się pliki multimedialne. Z kolei systemy sprzedażowe niekoniecznie są zaprojektowane w taki sposób, by sprawnie dodawać nowe atrybuty czy dołączać dodatkowe pliki. Odpowiedzią na wszystkie te bolączki są właśnie narzędzia PIM.