Liceum – jak poradzić sobie z natłokiem nauki?

Uczniowie liceum na co dzień muszą radzić sobie z natłokiem nauki, zwłaszcza w ostatniej klasie, kiedy to data egzaminu maturalnego zbliża się wielkimi krokami. Jak rozplanować swoją pracę, tak, aby znaleźć czas na naukę z każdego przedmiotu? Podpowiadamy.

Jak efektywnie przyswajać nową wiedzę?

W liceum na uczniów czeka dużo wyzwań. Muszą zmierzyć się z nauką z wielu przedmiotów, zwłaszcza z tych, z których to chcą zdawać egzaminy maturalne. Nauka z tak wielu przedmiotów nie jest łatwa. Często wiąże się również z równoległymi przygotowaniami do matury, które są bardzo czasochłonne. Jak więc poradzić sobie z natłokiem nauki? Istnieje kilka sposobów, dzięki którym przyswajanie wiedzy będzie o wiele prostsze i przyjemniejsze.

  • Kreatywne notatki – nie bój się używać kolorowych długopisów czy mazaków. Jeśli jesteś wzrokowcem możesz tworzyć również wykresy i rysunki. Jeśli nauczyciel zabrania prowadzenia tego rodzaju notatek w zeszycie z przedmiotu, osobne notatki prowadzić możesz w notatniku bądź na tablecie. To znacznie pomoże Ci w opanowaniu materiału, a także podczas nauki do sprawdzianu, bądź pracy klasowej. Porządne notatki to klucz do otrzymania dobrej oceny! Warto poświęcić temu czas.
  • Skupiaj się na kluczowych informacjach – zamiast uczyć się całej książki na pamięć, wypunktuj najważniejsze informacje, które musisz zapamiętać. Tego rodzaju notatki znacznie przyspieszą proces nauki i sprawdzą się np. podczas przygotowań do nadchodzącego sprawdzianu.
  • Korzystaj z kolorowych karteczek samoprzylepnych – zapisuj na nich najważniejsze hasła lub stwórz na nich fiszki, które pozwolą Ci w jak najszybszym czasie przyswoić nową wiedzę.
  • Odłóż na bok telefon, komputer i inne rozpraszacze – jeśli masz problem ze skupieniem się, to na czas nauki koniecznie wycisz telefon i odłóż na bok wszystkie rozpraszacze. To znacznie ułatwi Ci naukę i pomoże skupić się na omawianym materiale.
  • Rozplanuj naukę – dobrze rozplanowana nauka to klucz do sukcesu. Kup kalendarz bądź skorzystaj z jego cyfrowej wersji. Zapisuj w nim wszystkie daty sprawdzianów i egzaminów, dzięki czemu z łatwością rozplanujesz naukę na cały tydzień. Nauka całego działu dzień przed sprawdzianem jest zazwyczaj nieefektywna. Przygotowania warto zacząć już kilka dni przed.
  • Stwórz odpowiednie warunki do nauki – zadbaj o to, aby w miejscu, w których uczysz się i odrabiasz lekcje, panował względny porządek. W czystym, schludnym miejscu nauka może stać się naprawdę przyjemna.
  • Korzystaj z takich stron, jak ta – https://www.zadania.pl/fizyka/ksiazka-48/strona-200/zadanie-14702. Znajdziesz tam odpowiedzi do wszystkich zadań, dzięki czemu poznasz ich prawidłowe rozwiązania.

Czy nauka może być przyjemna?

Licealiści przygotowujący się do matury, mają na swojej głowie bardzo dużo obowiązków. Każdego dnia przyswajają nową wiedzę, która później sprawdzana jest podczas sprawdzianów i egzaminów. Aby efektywnie przyswajać wiedzę, codziennej nauki nie należy traktować wyłącznie jako nieprzyjemnego obowiązku. Warto zmienić swoje podejście do nauki i traktować to jako doskonałą okazję do poszerzania swojej wiedzy o świecie. W szkole nauczyć możemy się przecież wiele ciekawych i praktycznych rzeczy, które później przydadzą się w dorosłym życiu. Nauka może stać się prawdziwą przyjemnością, aby jednak tak było należy odpowiednio ją rozplanować, tworzyć kreatywne notatki i stworzyć sobie odpowiednie warunki do nauki.