Jak przygotować mus czekoladowy?

Mus czekoladowy to idealny dodatek do wielu ciast i nie tylko. Sprawdza się on także jako osobny deser, szczególnie w sytuacji, gdy podajesz go w towarzystwie owoców. Aby przygotować pyszny mus czekoladowy, konieczne jest dysponowanie kilkoma składnikami. Jak go zrobić?

Jak przygotować mus czekoladowy?

Składniki na mus czekoladowy:

  • 300 ml śmietanki 30%,
  • 1 tabliczka czekolady Gorzkiej Klasycznej 64% E.Wedel,
  • ½ tabliczki czekolady Mlecznej Klasycznej E.Wedel.

Sposób przygotowania:

Połam lub posiekaj czekoladę na mniejsze kawałki. Rozpuść ją w kąpieli wodnej (ustaw miskę na gotującej się wodzie w garnku). Wyjmij śmietankę z lodówki, a następnie ubij na sztywną masę. Przestudź czekoladę, a następnie stopniowo dolewaj ją do śmietanki. Dokładnie wymieszaj całość i schłodź przed podaniem.

O czym warto pamiętać, przygotowując mus czekoladowy?

Aby przygotować mus czekoladowy, konieczne jest przygotowanie wysokiej jakości składników. Powinny one mieć również odpowiednią temperaturę. Nie można mieszać ubitej śmietany z gorącą, dopiero rozpuszczoną czekoladą. Wówczas mogłaby się zważyć. Należy więc rozpuścić oba rodzaje czekolady odpowiednio wcześnie, by zdążyły wystygnąć, ale wciąż były płynne.

Śmietanę należy ubijać dopiero w momencie, gdy będzie ona odpowiednio zimna. Jeśli chodzi o samą czekoladę, możesz zdecydować się na dokładnie taki wariant, jaki trafia w twoje gusta. W przypadku słodkich wypieków najlepiej sprawdzi się produkt z dużą zawartością kakao. Pozwoli on na przełamanie smaku ciasta. Jeśli chcesz, możesz przygotować krem również z białej czekolady. To doskonały wybór w sytuacji, gdy pieczesz biszkopt czekoladowy i chcesz stworzyć dekorację kontrastującą z ciemnym ciastem.

Dobrym sposobem na udekorowanie ciast jest także polewa czekoladowa. Przepis na taki dodatek okazuje się niezwykle prosty. Wystarczy rozpuścić czekoladę podobnie jak w przypadku kremu i dodać do niego nieubitą śmietankę w celu delikatnego rozcieńczenia. Nie można przesadzać z jej ilością, by masa nie okazała się zbyt płynna.